آغاز به کار اجلاس گروه ۲۰ فردا در ژاپن
آغاز به کار اجلاس گروه ۲۰ فردا در ژاپن

اجلاس گروه ۲۰ فردا در شهر اوزاکای ژاپن آغاز به کار می‌کند و سه روز ادامه خواهد داشت.

به گزارش اقتصاد بر خط  ، فردا اعضای گروه ۲۰ در شهر اوزاکای ژاپن گرد هم می‌آیند تا مسائل مهم اقتصادی جهان را بررسی کنند،‌ مسائل تحریمی ایران، جنگ تجاری و تغییرات آب و هوایی از محورهای مهم این اجلاس سه روزه خواهد بود.

آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه، اندونزی، ترکیه، آرژانتین، هند، آفریقای جنوبی، انگلیس، ایتالیا، ژاپن، عربستان، استرالیا، برزیل، کانادا، کره جنوبی، مکزیک و اتحادیه اروپا اعضای گروه ۲۰ را تشکیل می‌دهد.

وزرای اقتصادی و مسئولان بانک‌های مرکزی این کشورها در گروه ۲۰ حضور دارند. 

این گروه در سال ۱۹۹۹ تشکیل شده که گفته شده هدف آن مشارکت دادن قدرت‌های اقتصادی و نوظهوردر مباحثات مربوط به اقتصاد جهانی است.چهاردهیمن اجلاس گروه ۲۰ فردا در ژاپن به ریاست آبه‌ شین‌زو برگزار خواهد شد.

اعضای گروه ۲۰ به میزان ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

موضوعاتی که طی این سه روز بررسی خواهد شد مربوط به تحریم های ایران، تجارت جهانی اعم از جنگ تجاری و مسائل مرتبط و همچنین تغییرات آب و هوایی خواهد بود.

قرار است در این اجلاس رؤسای جمهور آمریکا و چین هم دیدار کنند و درباره جنگ تجاری که ماه‌ها است ادامه‌دار شده و هر زمان که احتمال مصالحه بوده تشدید یافته است، بحث کنند.

دیدار ترامپ و شی جین پینگ قرار است روز شنبه برگزار شود و آنها درباره جنگ تجاری که راه انداخته‌اند مذاکره کنند.

درباره نتیجه مذاکرات این دو رئیس جمهور پیش‌بینی‌هایی وجود دارد. نخست اینکه مذاکرات آنها رضایت‌بخش خواهد بود و حداقل در یک بازه زمانی سه ماهه موانع تجاری و تعرفه‌ایی را پایان خواهند داد.

نظر دوم این است که اگرچه درباره تعرفه‌گذاری کالایی هم به نتیجه برسند در حوزه فناوری و ارتباطات مشکلات دو کشور پابرجا خواهد بود. چرا که هدف آمریکا و چین فراتر از جنگ تعرفه‌ای و اقتصادی است. آنها بیشتر به دنبال اهداف سیاسی و تعیین قلمرو سلطه خودشان هستند.

و نظر سوم اینکه بعید است دو کشور در مذاکره روز شنبه به نتیجه خاصی دست یابند.

امروز ترامپ و شی‌جین پینگ در یک هوای طوفانی و بارانی وارد شهر اوزاکای ژاپن شدند.

البته مذاکرات آمریکا با هند نیز یکی از موارد مهم این اجلاس است. در هفته‌های گذشته تنش‌های تجاری و تعرفه‌ای آمریکا با هند نیز ادامه یافت و هند در یک اقدام متقابل ۲۸ محصول آمریکا را تعرفه‌گذاری کرد.

ناندرامودی نخست‌وزیر هند نیز امروز به اوزاکای ژاپن وارد شد و مورد استقبال قرار گرفت.

امروز بازارهای جهانی تحت تأثیر این نشست بود و قیمت نفت و طلا روند کاهشی داشتند چرا که سرمایه‌گذاران در انتظار نتیجه این نشست بودند.

هرگونه توافق درباره جنگ تجاری می‌تواند نگاه سرمایه‌گذاران را تغییر دهد. 

ترامپ گفته است پس از مذاکره با شی‌جین‌پینگ کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگاران برگزار خواهد کرد.

خبرگزاری سی‌ان‌ان نوشت است اجلاس جی ۲۰ حول محور پوتین، شی‌جین پینگ و ترامپ می‌چرخد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس