اردکانیان: ساتبا باید محور اصلی و نمایان عرصه صنعت آب و برق باشد
اردکانیان: ساتبا باید محور اصلی و نمایان عرصه صنعت آب و برق باشد

وزیر نیرو: در موقعیت حاضر وزارت نیرو، ساتبا با توجه به مأموریت‌های قانونی که دارد باید محور اصلی، نمایان و شایان عرصه صنعت آب و برق باشد.

 • به گزارش اقتصادبرخط و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) با اشاره به نقش و جایگاه این سازمان در پیشبرد اهداف و برنامه‌های وزارت نیرو اظهار داشت: اگر به درستی عمل و فکر و پیش از آن افراد مناسبی را برای تفکر صحیح دور هم جمع کنیم، می‌بینیم که توجه اساسی به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما یکی از درست‌ترین کارهاست.
  وی افزود: بهره‌وری انرژی برق هم همین طور است و این به معنای کم اهمیت بودن نیروگاه‌های حرارتی، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، سدسازی‌ها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی ما نیست، ولی به این معناست که آنچه این مجموعه‌ها را در مسیر صحیح و بهینه خود قرار می‌دهد طرز تفکری است که ساتبا بر اساس آن تأسیس شده است.
  اردکانیان گفت: اگر ساتبا در محدوده سازمانی خود باقی نماند و تفکر اولویت دادن به انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری صحیح توسعه و نشر پیدا کند، دیگر بخش‌های وزارت نیرو هم از آن بهره‌مند خواهند بود.
  وی خطاب به رئیس پیشین ساتبا و مؤسس این سازمان اظهار داشت: جدای از فراز و فرود‌های هر کاری، مدیر مؤسس بودن توفیق کمی نیست و برای او ویژگی افزون‌تری وجود دارد و نقش و جایگاه فرد مؤسس، منحصر به فرد است.
  اردکانیان اضافه کرد: اگر تأسیس به درستی صورت گرفته باشد دوره‌های بعد از آن باید دوره‌های شکوفاتری باشد. برای مدیران مؤسس، دوران بعد از خودشان دوران مهمی است.
  اردکانیان با بیان این که مدیر مؤسس بودن، پستی برای همیشه بوده و یک نفر حائز آن است افزود: مدیر مؤسس حتی بعد از فراغت، از دغدغه‌ها و مسائل و روز و شب آن موسسه فارغ نخواهد بود و باید این عنوان را حرمت بدارد که این امر مستلزم انتقال همه تجربیات، کامیابی‌ها و ناکامی‌هاست.
  وی خاطرنشان کرد: قطعاً ساتبا روزگار بهتری را خواهد داشت و اساس تأسیس هم این است که دوران بعد از تأسیس دوران شکوفاتری باشد. به همین خاطر، این گام برداشته شد و به کمک همکاران در ساتبا گام‌های مهم‌تر و بزرگتری برداشته خواهد شد تا شورای سیاست‌گذاری را در ساتبا ایجاد کنیم و این طرز فکر به نوعی تبلیغ شود.
  اردکانیان گفت: اینجا، جایی است که همه عناصر وزارت نیرو برای نشر این طرز فکر باید دور هم جمع شوند و آن را یک کار و وظیفه مشترک بدانند.
  وزیر نیرو ادامه داد: اگر چه این کار برای حل و فصل دادن به یک سری مشکلات پیش رو، دم دست و پیرامون مدیریت جدید ساتبا است، اما اساس کار توسعه این ساختار فکری است. طبق آنچه در اساسنامه ساتبا آمده اگر این فکر توسعه یابد واحد‌های دیگر صنعت آب و برق هم از آن بهره‌مند خواهند بود.
  وی با اشاره به برنامه‌های مدیریت جدید ساتبا گفت: آقای ساتکین برنامه تفصیلی خوبی را برای ماه‌های پیش رو تنظیم کرده و امید است با اتکای پشتیبانی عناصر و همه همکاران در ساتبا و ظرفیت‌های وزارت نیرو و بخش خصوصی در بازه کوتاه مدت ماه‌های پیش و پایانی دوره دولت بخش قابل توجهی از برنامه عملیاتی شود.
  اردکانیان افزود: برای امسال که سال جهش تولید است، ساتبا برنامه‌های مفصلی هم در عرصه ساخت و ساز‌ها و هم ساز و کار‌ها تدارک دیده و به دولت و رئیس جمهوری منعکس شده که امید است بتوان سهم و نقش این سازمان را از این حیث پررنگ‌تر از گذشته ببینیم.
  وی گفت: مهم این است که مدیران بتوانند در پیوستگی، کامیابی‌ها و ناکامی‌های خود را به هم منتقل کنند. ما هیچ مسیر به نتیجه نرسیده‌ای را نباید دوباره طی کنیم و باید از این فرصت معلوم و محدود به بهترین نحو به‌ویژه در ساتبا استفاده کنیم.
رئیس جدید ساتبا
 ساتبای آینده برخوردار از چابک‌سازی و شایسته‌سالاری خواهد بود
رئیس جدید ساتبا گفت: ساتبای آینده برخوردار از چابک‌سازی و شایسته‌سالاری خواهد بود که منشاء ایجاد صد‌ها مگاوات نیروگاه جدید در کشور باشد.
محمد ساتکین با تقدیر از وزیر نیرو و سیدمحمد صادق‌زاده، رئیس پیشین این سازمان که منشاء اثرات خوبی بویژه در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری از محل تحریک بازار و افزایش سهم مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌های مردمی بوده‌اند، سپاسگزاری و از ایشان به عنوان تئوریسین و توسعه‌دهنده تفکر استفاده از بخش خصوصی یاد کردند.
معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا، یکی از این برنامه‌های خود را ادامه روند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق روش کنونی، یعنی خرید تضمینی برق و عقد قرارداد‌های PPA عنوان کرد و افزود: امیدوارم با خرد جمعی که از طریق شورای راهبری و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی عاید خواهد شد، سعی خواهیم کرد محدود به این روش نمانیم و به نتایج بزرگتر فکر کنیم.
وی در تبیین نقش این شورا، آن را دارای نقش حمایت و کمک به ساتبا دانست و گفت: هم‌افزایی ایجادشده از طریق این شورا مانند تدارک منابع مالی جدید از طریق شورای راهبری همچون تعلق سهم ۲۰ درصد بخش عمومی و غیردولتی به ساتبا که مبلغی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. همچنین اختصاص بخشی از ظرفیت صادراتی برق توسط توانیر به ساتبا را از اثرات خوب دیگر این شورا دانستند.
وی توجه به بهره وری را از دیگر اولویت‌های خود برشمرد و به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در این زمینه وجود دارد اشاره کرد. فعال‌سازی همه ارکان و ظرفیت‌های سازمان، مانند تحقیق و توسعه و پژوهش را از دیگر اولویت‌های خود برشمرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به دنبال این هستیم که با روش‌های جدید مردم را درگیر پروژه‌ها کنیم، نه اینکه صرفاً برق آن‌ها را بخریم. مثلاً شاید با دادن وام‌هایی به مردم بشود زمینه را برای تولید برق‌های خانگی فراهم کرد.
وی افزود: منابعی مانند گواهی ظرفیت و یا مالیات بر ارزش افزوده، چشم‌انداز ویژه‌ای را برای حوزه‌های ماموریتی ساتبا ایجاد خواهد کرد.
وی توجه ویژه به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران را از دیگر اولویت‌های خود برشمرد و افزود: جمعی از تیم فنی سازمان درگیر رصد مشکلات بخش‌های خصوصی هستند تا پروژه‌ها به موقع به شبکه برق متصل شوند.