افزایش شاخص نهاده‌های ساختمانی
افزایش شاخص نهاده‌های ساختمانی

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل زمستان ١٣٩٧ به عدد ۳۵۶.۴ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (۳۳۱)، ٧.٧ درصد و نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (٢٢٣.١)، ٥٩.٧ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد بر خط، درصد تغییرات میانگین (قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی) شاخص چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به میانگین شاخص چهار فصل منتهی به زمستان سال ١٣٩۶ معادل ۴٧,٨ درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (٣٧.٣ درصد) با افزایش روبه‌رو بوده است.

در فصل زمستان سال١٣٩٧ شاخص قیمت گروه « آهن ­آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره و نرده » با ۲۰.۴ درصد نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در شاخص کل داشته است. گروه « چوب» با ١۴.٢ درصد افزایش وگروه « سیمان، بتن، شن و ماسه» با ٩.٨ درصد افزایش، به ترتیب رتبه‌های بعدی را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهرانداشته‌اند. همچنین در این فصل، از بین تمامی گروه‌ها ،گروه « شیشه» با ۵.۵ درصد، گروه « شیرآلات بهداشتی» با ٣.٢ درصد ،گروه « ایزوگام و قیر و گونی و آسفالت» با ١.١ درصد، گروه « یراق الات درب و پنجره» با ۰.۲۶ درصد و گروه « گچ و گچ کاری» با ۰.۷ درصد به ترتیب بیشترین درصد کاهش را به خود اختصاص داده‌اند.

لازم به ذکر است گروه « خدمات» در فصل مورد بررسی بدون تغییر بوده است.

افزایش شاخص نهاده‌های ساختمانی 1 693x600 - افزایش شاخص نهاده‌های ساختمانی