ایران‌ایر مشکل ساختاری دارد
ایران‌ایر مشکل ساختاری دارد

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشور با تاکید بر این‌که باید ساختار ایران‌ایر در بخش صندوق بازنشستگی این ایرلاین با هدف سودده شدن تغییر کند، گفت:هما به دلایل مختلف که هیچ ارتباطی به مدیریت فعلی آن ندارد نتوانسته عملکرد مورد انتظار را داشته باشد.

به گزارش اقتصاد بر خط، بهزاد مظاهری با بیان این‌که نفس فعالیت شرکت‌های هواپیمایی به ارتباطات خارجی وابسته است، اظهار کرد:‌ خرید هواپیما، تامین قطعات و تعمیر و نگهداری  به شرکت‌های سازنده، فروشنده و پرهای هواپیما وابسته است.

وی با بیان این‌که به دلیل محدودیت‌ها ایرلاین‌ها به راحتی نمی‌توانند نیازهای خود را در حوزه هواپیما، تجهیزات و قطعات تامین کنند، افزود: هواپیمایی ماهان به‌عنوان یکی از بهترین شرکت‌های هواپیمایی داخلی به دلیل همین محدودیت‌ها برخی از مقاصد پروازی خارجی خود را لغو کرده است.

وی با تاکید بر این‌که محدودیت‌ها در تشکیلات و سازمان‌ ایرلاین‌ها اثرگذار است، تصریح کرد: یکی از موانع ایرلاین‌ها این است که۲۰ تا ۲۵ درصد قطعات هواپیما یا آمریکایی بوده یا حاصل سرمایه‌گذاری آمریکایی است و به همین دلیل هم روسیه فعلا نمی‌تواند سوخو ۱۰۰ را به ما بفروشد مگر این‌که تغییراتی در آن اعمال کند.

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری  با یادآوری این‌که هواپیمایی ماهان به دلیل این‌که خصوصی است برای خودش تصمیم‌گیری می‌کند و به همین دلیل هم عملکرد خوبی داشته است، گفت: اما در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف که هیچ ارتباطی به مدیریت فعلی آن ندارد نتوانسته عملکرد مورد انتظار را داشته باشد.

مظاهری در توضیح این مسئله بیان کرد:‌ ایران‌ایر مشکل ساختاری دارد؛ این شرکت سازمان بازنشستگی مخصوص خودش را دارد اما با این درآمد نمی‌تواند پول این تعداد بالای بازنشسته را تامین کند و همیشه مدیون دولت است.

وی با تاکید بر این‌که باید ساختار هما در بخش بازرگانی و عملیات ناوگان به خصوص در هواپیماهای ATR تغییر کند تا بتواند به یک ایرلاین فعال‌تر تبدیل شود، اظهار کرد: اسلامی وزیر بسیار خوب و فعالی بوده که به دنبال کارهای سیاسی نیست. وی تمام تلاش را می‌کند و به دنبال پویایی حمل‌ونقل هوایی کشور است.

منبع: خبرگزاری تسنیم