برنامه جامع بهره وری و اثر گذاری بهره وری بررشد اقتصادی کشور
برنامه جامع بهره وری و اثر گذاری بهره وری بررشد اقتصادی کشور

گیتا جهانگیری - معاون برنامه‌ریزی، آموزش و شبکه بهره‌وری سازمان ملی بهره‌وری ایران

به گزارش اقتصاد بر خط ، بهره وری موضوعی است که از ابعاد مختلف به آن نگریسته شده و هر روز کاربرد و اهمیت آن بیش از پیش روشن می‌شود. با توجه به محدودیت‌ منابع و نامحدود بودن نیازها و افزایش جمعیت، بهبود و ارتقای بهره‌وری نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است.

امروزه سازمان‌هایی موفق خواهند بود که بتوانند دانش، بینش و رفتار بهره‌وری را در مدیران و کارکنان خود ایجاد کنند. بینشی که بتواند فکر کردن، خلاقیت، آفریدن و نوآوری را در سازما‌ن‌ها خلق کند. در این رابطه با توجه به مشکلات عدیده‌ای که سازمانهابا آن روبه‌رو هستند اهمیت توجه به بهره‌وری و اشاعه  فرهنگ بهره‌وری بیش از پیش احراز می‌شود.  براین اساس و حسب «ماده ۷۹» قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، می‌بایست یک سوم از رشد ۸ درصدی اقتصاد از محل ارتقای بهره‌وری تامین شود. در این راستا، سازمان ملی بهره‌وری ایران مکلف شد با تدوین برنامه جامع  بهره‌وری کشور زمینه‌های حصول این امر را فراهم کند.


برنامه جامع بهره‌وری کشور سندی دراز مدت است

برنامه جامع بهره‌وری کشور سندی دراز مدت است که با اتکا به ترکیب دو نگرش راهبردی و فرآیندی طراحی شده است. مبنای تدوین این برنامه برخی از آموزه‌های قرآنی و دینی، اسناد بالادستی نظام شامل قانون‌اساسی، سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌های توسعه‌ای است. برنامه جامع بهره‌وری کشور از «سند مفهومی برنامه‌ی جامع بهره‌وری کشور» که در سازمان ملی بهره‌وری ایران در قالب یک پژوهش جامع به انجام رسیده است، برداشت شده و اقدامات اجرایی آن مبنای فعالیت­های سازمان ملی بهره‌وری ایران قرار گرفته است.

به منظور تدوین این برنامه جلسات متعدد تعاملی با حضور نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شده است. لازم به‌ذکر است که در تدوین برنامه از نقطه نظرات بخش خصوصی و برخی از سازمان‌های غیردولتی نیز استفاده شده است. برنامه جامع بهره‌وری کشور در یکم تیرماه ۱۳۹۴ مورد تصویب کمیسیون اقتصادی هیات دولت و در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ توسط معاون اول محترم ریس جمهور به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد.

بر اساس تعاریف ارایه شده در برنامه جامع بهره‌وری کشور، بهره­وری ترکیبی از کارایی و اثربخشی است و می‌­توان گفت که بهره­‌وری آمیزه­‌ای از «درست انجام دادن کار» و «کار درست را انجام دادن» است. از این رو برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از منابع کشور و اولویت گذاری فعالیت ها می‌بایست منطبق با اصول بهره‌وری صورت گیرد. از اهم اقدامات اجرایی بخش ۱۱ برنامه می‌توان به تدوین وابلاغ نظامنامه متولیان بهره وری دستگاههای  اجرایی، تدوین وابلاغ دستورالعملهای سنجش بهره وری ، برگزاری دوره های  آموزشی تخصصی بهره وری، بکارگیری ظرفیتهای سازمان برای انتقال دانش وتجارب بین المللی خصوصا سازمان بهره وری اسیایی و تدوین اسناد پشتیبان برنامه های هفتگانه بهره‌وری در حوزه های ارتقای بهره وری سبز، آب، نظام آموزشی، توسعه پایدار ورقابت پذیری، نظام اداری، نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی وانرژی اشاره کرد.  امید است با عملیاتی شدن برنامه جامع بهره وری کشور و همراهی کلیه ذینفعان بهره وری شاهد بیشترین اثر گذاری بهره وری بررشد اقتصادی کشور باشیم. 

  • منبع خبر : ایسنا