بیمه‌ای تداوم خواهد داشت که خود را ‏از چتر دولت بیرون بکشد
بیمه‌ای تداوم خواهد داشت که خود را ‏از چتر دولت بیرون بکشد

وزیر بهداشت گفت: بیمه‌ای تداوم خواهد داشت که خود را ‏از چتر دولت بیرون بکشد و به عنوان یک بنگاه اقتصادی پویا و بدون وابستگی به منابع دولتی اداره شود. ‏

به گزاررش اقتصاد بر خط ، سعید نمکی، در کنفرانس ملی بیمه سلامت، پوشش همگانی و مدیریت منابع مالی، گفت: برگزاری این گردهمایی نشان از آن دارد که به جایگاه درست، منطقی و علمی بازگشته ایم، تا واکاوی و بررسی کنیم که چه کرده ایم و چه اقداماتی باید انجام دهیم.

 همواره بر این نظر که می‌توان با احساس، شعار و سنت‌ها در طول تاریخ، اقداماتی را آغاز و موج‌هایی را ایجاد کرد، موافقم، اما ماندگاری یک حکومت یا رویکرد و استمرار یک روش، فقط با تکیه بر عقل و علم میسر می‌شود. به دیگر معنا، آنچه در دنیا به عنوان ساختار مداوم و مستمر دیده می‌شود، ممکن است در برهه‌ای از تاریخ یک کشور بر مبنای بعضی از شعار‌ها و احساسات و سنت‌ها شکل گرفته باشد، اما استمرار آن، مستلزم عقل و علم است و خوشبختانه این رویکرد در سازمان بیمه سلامت به عنوان یک رویکرد منطقی دیده می‌شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: باید توجه کرد که پوشش همگانی سلامت و اجرای طرح تحول نظام سلامت برای دستگیری از اقشار محروم جامعه، اقدامی بود که در دولت آقای دکتر روحانی انجام شد.

نمکی گفت: اخیرا با آقای عمران خان، نخست وزیر پاکستان جلسه‌ای داشتم. همچنین، در سفر به کشور عراق نیز با مسئولین این کشور جلسات و مذاکراتی را برگزار کردیم، در مذاکراتی که با مسئولین هر دو کشور، انجام شد، آنچه مورد تاکید قرار گرفت و باعث افتخار کشور ما بوده و به عنوان یک الگوی موفق در شرق مدیترانه معرفی می‌شود، نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران است. در حال حاضر، یکی از آرزو‌های کشور عراق اجرای بیمه همگانی است و کشور پاکستان سعی دارد که از اصول و روش‌های ما، برای توسعه سیستم PHC خود الگوبرداری کند. حال نگهداری این ساختار‌ها باید مبتنی بر عقل و علم باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پوشش بیمه همگانی دستاوردی مهم در کشور بود، ادامه داد: البته با اجرای آن با یک چالش عمده و ناپیدایی در نظام برنامه ریزی کشور مواجه شدیم؛ به طوری که در مقطعی بودجه بیمه سلامت را دو برابر کرده و بودجه سالانه سلامت را ۱۰۰ درصد اضافه کردیم، اما دیدیم که باز هم ۸۰۰۰ میلیارد کم دارد که در نتیجه ۸ هزار میلیارد هم اوراق منتشر کردیم، اما باز هم جوابگو نبود. برای تحلیل این موضوع جلسات متعددی برگزار شد و به توجیه و تفسیر موضوع پرداختیم و به قول سعدی، “بر آن کدخدا زار باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست”.

نمکی با بیان اینکه ما چندین گرفتاری در حوزه سلامت داشتیم، عنوان کرد: برای ورود به عرصه سلامت و بیمه، رعایت مقدماتی الزامی بود که آن‌ها را رعایت نکرده بودیم و این مقدمه توجه به الزامات قانونی برنامه‌های توسعه‌ای کشور و قوانین بالادستی بود. بنابراین، قبل از استقرار پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت، تدوین راهنما‌های بالینی و استقرار نظام ارجاع، ورود به این عرصه، منطقی نبود. وقتی راهنمای بالینی نداریم، مسلما بیمار به هر کجا که بخواهد مراجعه می‌کند و پولش را از جیب دولت باید پرداخت کرد.

وزیر بهداشت در ادامه بر ضرورت وجود تعریف برای بسته پایه خدمت و نیز منطقی بودن پرداخت هزینه‌ها تاکید کرد و در ادامه گفت: اگر پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنما‌های بالینی وجود نداشته باشند و دروازه بان نداشته باشیم و دارو و نسخه به هر صورتی که می‌خواهد تجویز شود، وضعیت همین است. اگر به رویکرد علمی و منطقی مبتنی در ‏اقتصاد سلامت بازنگردیم، بیمه‌ها دچار ورشکستگی می‌شوند. بیمه‌هایی که دارای دفترچه‌هایی هستند که هر برگ آن، چک‌های بی محلی محسوب می‌شود که عامل سرگردانی و و بی حرمتی به مردم خواهد شد.

وزیر بهداشت درخصوص خرید راهبردی در بیمه سلامت، خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از خرید راهبردی می‌شود، باید پرسید کدام خرید راهبردی؟ مگر ارائه دهندگان خدمت به جز دانشگاه‌های ‏علوم پزشکی، چه کسانی هستند؟ مگر بخش خصوصی چقدر وسع رقابت با بخش دولتی را دارد؟ خرید راهبردی زمانی معنی دارد که اختیار انتخاب وجود داشته باشد و در غیر این صورت مجبور به خرید از دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم.

نمکی افزود: چه کسانی باید تاوان بازنگری کتاب ارزش نسبی را بپردازند؟ بیمه‌ای که قدرت نداشته باشد با سیاستگذار صحبت کرده و چانه زنی کند، مجبور است شرایط را بپذیرد. در هیچ جای دنیا این طور نیست که تعرفه‌ها به دلخواه افزایش پیدا کند و نظام گیرنده خدمت که ‏بیمه‌ها هستند، حرفی نزنند. به گفته سعدی، “چه کنند اگر تحمل نکنند زیردستان، تو هر آن ستم که خواهی بکنی که پادشایی”.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا، گیرنده خدمت با ارائه دهنده خدمت زیر یک سقف قرار ندارند و اگر قرار گیرند، استقلال خود را خواهند داشت، ادامه داد: در نخستین روز‌هایی که سرپرست وزارت بهداشت شدم به مهندس موهبتی تاکید کردم که سازمان بیمه سلامت، یک سازمان حقوقی مستقل است که باید با ‏وزارت بهداشت به عنوان ارائه دهنده خدمات سلامت، چانه زنی کند. ‏

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: در جهان، بیمه‌ای پایدار می‌ماند که از افراد به اندازه بضاعت پول بگیرد و به اندازه نیاز خدمت بدهد. بیمه‌ای تداوم خواهد داشت که خود را ‏از چتر دولت بیرون بکشد و به عنوان یک بنگاه اقتصادی پویا و بدون وابستگی به منابع دولتی اداره شود و از طرفی، دولت برای نیازمندان، سرانه خود را به بیمه بپردازد.

وزیر بهداشت گفت: در سال گذشته، اقدامات ارزشمندی مانند ادغام پوشش بیمه‌ای افراد تحت پوشش کمتیه امداد امام خمینی (ره) و ساماندهی و پوشش افراد مجهول الهویه، انجام شد.

وی تاکید کرد: پرونده الکترونیک سلامت، ریل اصلی برای عبور نظام ارجاع و پزشکی خانواده است و قول می‌دهیم تا پایان ‏بهار، تمام مردم ایران پرونده الکترونیک سلامت داشته باشند. به علاوه اینکه افراد خارجی و اتباع قانونی هم این پرونده را خواهند ‏داشت.