تشکیل وزارت بازرگانی مفید است
تشکیل وزارت بازرگانی مفید است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی تشکیل وزارت بازرگانی مفید است،گفت: تشکیل وزارت بازرگانی می‌تواند بخشی از مشکلات را رفع کند.

به گزارش اقتصاد بر خط داریوش اسماعیلی در ارزیابی خود از تشکیل وزارت بازرگانی گفت: در شرایط عادی و معمولی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند جوابگوی امور باشد چرا که ما نمی‌توانیم واردات و صادراتمان را از تولید جدا کنیم.


وی افزود:، اما در شرایط فعلی به دو دلیل تشکیل وزارت بازرگانی مفید است؛ یک اینکه با توجه به ایجاد جنگ اقتصادی علیه ایران ما باید برنامه‌ای متناسب با این جنگ طراحی کنیم در حال حاضر ساختاری که در وزارت صمت ایجاد شده، ساختار متناسب با جنگ اقتصادی نیست.


این نماینده مجلس تاکید کرد: مجلس پیرو بودجه سال ۹۵، ۱۴ میلیارد تومان منابع برای کالا‌های اساسی در نظر گرفت و البته سال ۹۷ هم چنین بودجه‌ای تصویب شد، اما ما دیدیم که پول و ارز از منابع دولتی خارج شد، اما چیزی به دست مصرف کننده اصلی نرسید و تعدادی دلال و یا سودجو در این میان ثروتمند شدند.


وی با بیان اینکه اقدام مجلس مبنی بر اختصاص ۱۴ میلیارد تومان جهت تامین کالای اساسی در سال ۹۸، اقدام خوبی بود، تصریح کرد: در حال حاضر سوال اینجاست که کدام ساختار قرار است در سال ۹۸ این منابع را به دست مصرف کننده اصلی برساند بنابراین ما فکر می‌کنیم تشکیل وزارت بازرگانی می‌تواند بخشی از مشکلات را رفع کند و این ساختار را درون خود ایجاد کند.


وی بیان داشت: از منظر اقتصادی امروز شرایط ایجاب می‌کند که ما برنامه خاص خود را داشته باشیم واین وزارتخانه را تشکیل بدهیم با این حال رئیس جمهور هم اصرار بر تشکیل وزارت بازرگانی دارد و همواره عنوان می‌کند که با وجود وزارت صمت در اجرای برخی امور ناتوان است البته باید مراقبت‌های مجلس درباره تشکیل این وزارتخانه مدنظر قرار گیرد.
این نماینده مجلس بیان کرد: بنده معتقدم تشکیل وزارت بازرگانی با موافقت مجلس مواجه خواهد شد.

  • منبع خبر : میزان