تصویب وام 190 میلیاردی برای دهیاران
تصویب وام 190 میلیاردی برای دهیاران

معاون امور دهیاری کشور در خصوص فعالیت حوزه معاونت دهیاری و اقدامات و برنامه ریزها در سال های اخیر گفت: سازمان ما برای دهیاران عزیز حدود 190 میلیارد تومان وام تصویب کرده كه در حال پرداخت هستیم تا دهياريها بتوانند از این ظرفیت برای درآمدهای پایدار و نيز الگوسازي استفاده کنند. این امر موجب خواهد شد تا بتوانیم به سطحی مناسب از توسعه در خصوص مسائل روستایی در كوتاه مدت برسیم.

به گزارش اقتصاد بر خط ، روستا های ما نزدیک به ٢٦ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند که غالباً انتظار داریم ، تولیدکننده و ثروت آفرین و حتي كار آفرين باشند و به طور کلی غذای کشور را تامین بکنند.

كمبود بارش

او افزود: در سال های اخیر بدليل تغيير در الگوهاي اقتصادي و رجحان بخش خدمات و نيز تغييرات اقليمي و نتيجه ان يعني كمبود بارش و آب نتوانستیم ارزش افزوده حاصل از فعالیت های اصلی روستاییان را در کشور بالا ببریم و اين عدد در حدود ١٠/٢درصد بوده است.

معاونت امور دهیاری ها یکی از بزرگترین سازمانها از نظر مديريت سكونتگاهي در کشور

جندقیان در مورد امور دهیاری در کشور تصریح کرد: معاونت امور دهیاری ها یکی از بزرگترین سازمانها از نظر مديريت سكونتگاهي در کشور است .

این سازمان بالغ بر 37 هزار دهياری را مجوز داده و نزدیک به 35 هزار نفر دهيار را در روستا ها و در دهياريها مستقر کرده و بالغ بر 95 در صد جمعیت روستایی کشور را  مدیریت می کند.

وی در خصوص ویژگی مدیران محلی عنوان کرد: مدیران محلی کسانی هستند که روی پای خود و درآمدهای محلی خودشان استوار هستند.

این مدیران از طریق شورای اسلامی روستاها که برآمده از مردم هستند انتخاب می شوند. همچنین نحوه استخدام و عزل و  روابط كاریشان در شورای روستاها تعيین می شود.

 سازمان ما به عنوان يك سازمان ستادي و مادر هم خوراک فکری و ذهنی را براي دهياران آماده می کند که رفتار درست ،حرفه ای و مبتني برقانون داشته باشند.

جندقیان تصریح کرد: معاونت دهداری دو مقوله و رویکرد را مورد نظر خود قرار داده که اولین مقوله رویکردهای وظیفه ای است .

مثل  درجه بندی دهیاری ها، نظم بخشي به توزيع منابع دهیاری ها تعيين  شاخص ها و مقوله هايي از اين دست توسط معاونت دهیاری تبیین شود.

همچنین شرایط تهیه ماشین آلات آتش نشانی، حمله زباله و نحوه توزیع آن را ایجاد کنیم که اینها رویکردهای وظیفه ای است که بنده فکر می کنم این کار به درستی صورت گرفته است.

اما مقوله دیگری که می توان آن را یک وظیفه پنهان و ثانویه قلمداد کرد رویکرد توسعه ای است.

سرپرست معاونت امور دهیاری در خصوص تبيين مسايل توسعه بیان کرد: به نظر بنده دو واژه است که بسیار تکرار شده و آن هم واژه توسعه و تغییر رویکرد است که متاسفانه توسط ناکارشناسان و آدم های ناشی بسیار شنیده می شود.

با متغیرهای ذهنی گذشته نمی توان ارزش هاي آینده را خلق كرد

او افزود: واژه توسعه و تغییر رویکرد کلمه ای هستند که بسیاردقيق،بزرگ و حتی فني است. آدم هایی که می خواهند توسعه پیدا کنند بهتر است متغیرهای ذهنی خود را در ابتدا تغییر دهند چرا که با متغیرهای ذهنی گذشته نمی توان ارزش هاي آینده را خلق كرد.

لازم به ذکر است که این را هم  بگویم که افرادی که رویکردهاشان متحول شده نيست و دانش خود را اضافه نمی کنند، از محیط و روابط نوين اطراف خود شناخت كامل ندارند،شکست خواهند خورد.

جندقیان در خصوص حوزه اشتغال روستاییان بیان کرد: در حوزه اشتغال روستاییان ما وظیه ای ستادي نداریم که برای روستاییان اشتغال ایجاد کنیم و اصولاً دولت هم وظیفه ایجاد اشتغال را ندارد.به نظر من دولت پنج وظیفه اصلی دارد که اگر این وظایف را درست انجام بدهد لازم به کار دیگری نیست.دولت در همه جای دنیا اينگونه ميتواند تاثیرگذار باشد،

•صدور مجوزهای لازم
• هماهنگی بین دستگاه ها ،تسهیلات لازم
• زمینه حضور بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی  روستایی

•پنجمین وظیفه دولت هم اینکه، دولت زمینه ای ایجاد کند که مردم شوق داشته باشند برای مشارکت در سرنوشت خودشان خصوصاً در زمینه های اقتصادی و اجتماعی.

معاون امور دهیاری عنوان کرد: سازمان معاونت امور دهیاری برای حمایت از مواردی که عرض کردم در دو سال گذشته حدود 600 طرح کارآفرینی روستایی که دهیاری های ما را ميتواند به درآمد پایدار برساند را انجام داده است.

جندقیان در ادامه اظهارات خود در خصوص اعتباراتی که برای روستاییان در نظر گرفته اند اشاره کرد و گفت: اعتباراتی که در نظر گرفتیم برای دهیارانمان، از ابتدای سال 1382 تا پایان سال 1397 مبلغی بالغ بر 19  هزار میلیارد  تومان است.

نزدیک به 81 درصد از این 19 هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم و دوازدهم به روستاییان اختصاص پیدا کرده است.

البته به این موضوع هم اشاره کنم که این کارها با حمایت مجلس محترم و رویکردهای توسعه گرايانه و حمايتهاي فراوان  جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزير محترم كشور  بوده است.