توسعه حمل و نقل عمومی زیر زمینی از راهکارهایی که باید در اولویت قرار بگیرد
توسعه حمل و نقل عمومی زیر زمینی از راهکارهایی که باید در اولویت قرار بگیرد

استاندار تهران گفت: کاهش آلودگی هوا نیازمند توسعه حمل و نقل عمومی زیر زمینی است.

به گزارش اقتصاد بر خط ، انوشیروان محسنی بندپی ظهر شنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران با بیان اینکه موضوع آلودگی هوا، فقط یک مساله زیست محیطی نیست و با سلامتی افراد و تولد نوزادان سالم سر و کار دارد اظهار داشت: یکی از عواملی که در تولد نوزادان مبتلا به درجه‌ای از اوتیسم و معلول زایی مؤثر است، آلاینده‌های هوا به شمار می‌آید.

محسنی بندپی افزود: اقدامات انجام شده برای کاهش تولید آلاینده‌ها، معاینه فنی خودروهای سنگین و بیابان زدایی بر اساس گزارش‌های منتشر شده، وضعیت آلودگی هوای این استان را در شرایط مطلوب قرار داده است اما همچنان با شرایط قابل قبول فاصله دارد و باید شرایطی را فراهم کنیم که روز به روز گزارش‌های بهتری از کاهش آلودگی هوا شنیده شود.

استاندار تهران با اشاره به اینکه هر اقدامی که منجر به کاهش آلودگی هوا شود، باید در دست بررسی و اجرا قرار گیرد، گفت: همه اقدامات و دستورالعمل‌های لازم در سال‌های گذشته شرایط بهبود وضعیت و کیفیت آلودگی هوای این استان را فراهم کرده است اما این میزان اقدامات نیز قابل قبول نیست لذا باید تلاش‌های جدی بیشتری در این راستا صورت بگیرد.

وی در ادامه بیان داشت: توسعه حمل و نقل عمومی زیر زمینی یکی از راهکارهایی است که باید در اولویت برنامه‌های اجرایی قرار بگیرد و همچنین صدور معاینه فنی خودروها به خصوص ماشین آلات سنگین و فرسوده نیز باید در دستور کار قرار داشته باشد.


محسنی بندپی به طرح‌های ارائه شد در سال ۷۸ برای کاهش آلودگی هوای استان تهران و شهرهای بزرگ کشور اشاره کرد و افزود:

اگر طرح‌های ارائه شده همان زمان در دستور کار قرار می‌گرفت می‌توانست تأثیر چشم گیری در جلوگیری از مواجهه با شرایط کنونی داشته باشد و آلودگی به این شدت ادامه پیدا نکند کما اینکه در حال حاضر نیز رئیس سازمان محیط زیست و رئیس جمهوری طی دستورالعمل ۱۴ بندی، راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد کرده است که می‌تواند به طور جدی در کنترل تداوم وضعیت کنونی تأثیر به سزایی داشته باشد.

  • منبع خبر : مهر