جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها
جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به تهيه 600 طرح جداسازي آب شرب از آب خام در شهرها و تصويب 340 طرح در وزارت كشور و ابلاغ آن به شهرداريها، اجراي اين طرح را راهكاري در جهت سازگاري با كم آبي بويژه در مناطق خشك كشور ذكر نمود.

به گزارش اقتصاد بر خط ، مهدی جمالی نژاد که در نشست فضای سبز شهری با رویکرد سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو سخن می گفت، افزود: پایه گذاری پروژه ملی “مطالعه، طراحی و احداث شبکه آبرسانی و آبیاری فضای سبز شهری” توسط وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه از سال ۱۳۷۹ آغاز شده و تقریبا ۶۵ درصد جمعیت شهری کشور، تحت پوشش مطالعات طرح جداسازی شبکه آب شرب از فضای سبز قرار دارند، و میانگین اجرای طرح در شهرداریهای دارای طرح مصوب، حدوداً ۲۰ درصد می باشد و ضرورت دارد که اجرای این طرح در اولویت مدیریت شهری قرار گرفته و متناسب با آن منابع اعتباری لازم در نظر گرفته شود.


روش های سازگاری با کم آبی

جمالی نژاد در ادامه برخی روش های سازگاری با کم آبی در شهرها را معرفی نمود که عبارت بود ازاستفاده از گونه های گیاهی مقاو و کم آب بر و متناسب با اقلیم هر منطقه، استفاده از منظر خشک در طراحی سیما و فضاهای شهری، بازچرخانی آب و استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز شهری و تلاش برای کاهش تبخیر در سطح فضای سبز و منابع روباز آب در شهرها.

وی همچنین اضافه کرد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تاکنون ۲۴۸ دوره آموزش تخصصی فضای سبز برای کارکنان شهرداری ها برگزار و ۱۳ عنوان کتاب تخصصی در این زمینه چاپ کرده است.

جمالی نژاد در ادامه به اولویتهای شهرداری ها در این حوزه اشاره نمود و به شناسایی و استفاده بهینه از منابع آبی پایدار با اولویت پساب تاسیسات و فاضلاب و سایر آب های نامتعارف، توسعه کمربند سبز شهرها با هدف کنترل کالبدی شهر، استفاده از فناوری های نوین در توسعه و نگهداشت فضای سبز نظیر پشت بام های سبز و فضای سبز عمودی اشاره نمود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه تاکید نمود: شناسایی و ثبت اطلاعات و جلوگیری از تخریب باغات شهری و تغییر کاربری آنها و حفظ و احیای باغ های عمومی شهری با استفاده از دانش بومی و الگوی سنتی باغ ایرانی باید در اولویت کاری شهرداری ها وشوراها قرار گیرد.

وی همچنین بر آموزش شهروندی و ارتقاء آگاهی های عمومی و برنامه ریزی برای جلب مشارکت مردم در این حوزه و افزایش بهره گیری از ظرفیت واقفین، خیرین، تشکل های تخصصی و سمن ها در حوزه فضای سبز شهری تاکید نمود.

آب و مسوولیتهای مدیریت شهری

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه تعامل و همکاری سازنده وزارت نیرو و وزارت کشور در موضوع آب و مسوولیتهای مدیریت شهری را بسیار بااهمیت برشمرد و گفت: موضوعات عمده در این حوزه عبارتند از جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و همچنین مهندسی رودخانه های عبوری از شهرها و تفکیک وظایف و مسوولیتهای وزارت نیرو و واحدهای تابعه آن با شهرداری ها با توجه به عبور حدود ۱۷۵۰ کیلومتر مسیل و رودخانه از شهرها که نیازمند بهسازی،  لایروبی و مدیریت صحیح می باشند.

جمالی نژاد همچنین گفت: برنامه ریزی برای انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک وزارت نیرو و وزارت کشور در حوزه ماموریت های مختلف و مشترک دو دستگاه مراحل نهایی را طی می کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین ضمن تاکید براینکه تعهدات قانونی و مفاد مصوبات هیات وزیران در این حوزه بصورت جدی باید در دستور کار شهرداریها قرار گیرد، اظهار کرد: در این موضوع پیگیری ها و هماهنگی ملی نیز از سوی وزارت کشور بویژه در زمینه های قانون هوای پاک و تکلیف شهرداری ها به تهیه طرح های جداسازی آب شرب از آب خام و عملیاتی نمودن آنها و اجرای مفاد مصوبه هیات وزیران در زمینه سند آسیب شناسی فضای سبز شهری در حوزه تامین اراضی بستر رودخانه ها و تامین پساب در حال انجام است.