خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و ۱۱۲هزار تن رسید
خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و ۱۱۲هزار تن رسید

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور گفت: خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به یک میلیون و 112هزار تن رسید و در 2 روز آینده با ادامه برداشت ، به رقم گندم خریداری شده در سال زراعی گذشته که یک میلیون و 130هزار بود خواهیم رسید.

به گزارش اقتصاد بر خط ، برداشت گندم در خوزستان با ۲ هفته تاخیر که ناشی از بروز سیلاب بود از ۲۶ فروردین شروع شده و اوج (یپک) خرید ۴۰ روز از شروع عملیات برداشت این محصول است. 


خدارحم امیری زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه خرید در گندم در همه نقاط خوزستان غیر از مناطق محدودی در شمال شرق این استان ادامه دارد ، روند خرید و انتقال گندم به سیلوها را مطلوب توصیف کرد. 
وی پیش بینی کرد با ادامه این روند ، میزان خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به رقم یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد که حدود ۳۰۰هزار تن از پیش بینی قبلی بیشتر است. 


خوزستان در سال زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶


خوزستان در سال زراعی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ با خرید یک میلیون و ۱۳۰هزار تن گندم به نرخ تضمینی ، رتبه نخست را در کشور کسب کرد. 
در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ حدود۵۴۰ هزار هکتار در ۲۷ شهرستان خوزستان زیر کشت گندم قرار گرفت که به دلیل بروز سیلاب و آبگرفتگی ۱۵۸هزار هکتار به شدت آسیب دید و ۳۴ هزار هکتار نیز دچار خوابیدگی شد. 


پیش از بروز سیلاب فروردین امسال پیش بینی می شد در سال زراعی جاری حدود ۲ میلیون تن گندم برداشت شود ولی به دلیل سیلاب و آبگرفتگی مزارع گندم ، پیش بینی شده تولید گندم خوزستان کاهش ۷۵۰ هزار تنی داشته باشد. 
بر اساس اعلام رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، تاکنون حدود ۸۰ درصد گندم آبی و ۶۰درصد گندم دیم در این استان برداشت شده است. 


بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سیلاب اخیر۸۲ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی و نیشکری خوزستان خسارت وارد کرد. 
استان خوزستان سالانه حدود ۱۶میلیون تن محصولات زراعی و باغی با عمل آوری ۱۲۴نوع محصول تولید می کند که از حیث تولید کمی و تنوع عمل آوری محصول ، رتبه نخست کشوری را دارا است. 


در سال زراعی جاری به دلیل رژیم مناسب بارندگی ، نوسانات کم دمایی و عبور از تنش جوی ، گندم زارهای دیم خوزستان بهترین عملکرد را در واحد سطح داشته اند. 
چندی پیش گندمکار هفتکلی در شرق اهواز برای نخستین بار در خوزستان ، ۵.۲تن گندم دیم در هکتار برداشت کرد. 

  • منبع خبر : ایرنا