روند صعودی بازار طلا و ارز تهران
روند صعودی بازار طلا و ارز تهران

بازار طلا و ارز تهران روند صعودی آغاز کرد، سپس وارد مدار نزولی شد و در نهایت دست به تعدیل نرخ زد. و به‌رغم افزایش اندک قیمت‌ها، میزان نوسان و رشد نرخ‌ها اندک بود. عصر امروز سکه طرح جدید بالای مرز ۵ میلیون تومان ثبت شد و مثقال طلای آبشده در محدوده ۱ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی قرار گرفت. دلار آمریکا در بازار آزاد در محدوده ۱۴۳۰۰ تومانی واقع شد و در صرافی ملی در محدوده ۱۴۱۰۰ تومانی قیمت خورد.

به گزارش اقتصاد بر خط؛ امروز در دومین روز هفته قیمت‌ها در بازار طلا و ارزپایتخت چندبار مدار صعودی و نزولی را پیمودند و در نهایت نرخ‌‌ها ارقامی بالاتر از ارقام ثبت شده در پایان روز گذشته را ثبت کردند. صبح امروز بازار با نرخ‌های بازگشایی صعودی آغاز به کار کرد. از ظهر قیمت‌ها کاهش یافتند و پایین‌تر از نرخ‌های نهایی دیروز و نرخ‌های بزگشایی امروز رفتند. با نزدیک شدن به عصر دوباره بازار وارد مدار صعودی شد و نرخ‌های نهایی حاکیاز افزایش نسبی قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های دیروز است.

امروز با توجه به خبر تایید نشده که دیروز درباره محدودیت‌های اعمال شده بر صرافی‌های ایرانی در دوبی، همه نگاه‌ها به نرخ حواله درهم در بازار دوبی بود. در ساعات ابتدایی حواله درهم از ۳۹۱۵ تومان تا ۳۹۴۰ تومان بالا رفت اما پس از ظهر با ورود به مسیر کاهشی وارد محدوده ۳۸۰۰ تومانی شد. در ساعات پایانی اما تعدیل افزایشی نرخ حواله درهم را به محدوده ۳۹۰۰ تومانی بازگرداند.

از سوی دیگر صرافی ملی برخلاف دیروز که هیچ تغییری در نرخ‌ها اعمال نکرده بود، صبح امروز یورو را ۱۵۰ تومان و دلار را ۳۰۰ تومان گران‌تر از روز گذشته اعلام کرد. و به این ترتیب آربیتاژ قیمت رسمی و آزاد را کاهش داد. دلار در بازار تهران نیز تحت تاثیر نرخ‌های هرات و دوبی رشد اندکی را تجربه کرده است.

همچنین برخی از کارشناسان بر این باورند، که بازیگران فعال بازار منتظر سیگنال سیاسی ناشی از انتشار گفت‌وگوی وزیر امور خارجه با فاکس‌نیوز و واکنش‌های ذیل آن هستند و نوسان‌گیران الگوی مشخص و یکسانی برای جهت دادن به بازار ندارند.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت ۵ میلیون تومان به کار خود پایان داد و از صبح امروز تا ظهر به ۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان نیز رسید. بعدازظهر روند نزولی قیمت‌ها سکه را به زیر مرز ۵ میلیونی برگرداند اما بعدازظهر سکه طرح جدید دوباره بالای این مرز قرار گرفت.  در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۷ عصر) هر قطعه سکه امامی ۵ میلیون و ۱۵ هزار تومان است.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز با ریزش ۱۰ هزار تومانی نسبت به شنبه به رقم ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان رسید.نیم‌سکه 2 میلیون و ۷۶۰ هزار تومان (رشد ۱۰ هزار تومانی)، ربع‌سکه 1 میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه گرمی 970 هزار تومان (رشد ۱۰ هزار تومانی) قیمت خورد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ ۱ میلیون و ۹۳۳ هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار با نرخ ۱ میلیون و ۹۳۲ هزار تومان کار خود را آغاز کرد. مظنه طلا تا ظهر به میانه کانال ۱.۹ میلیون تومانی نزدیک شد و پس از آن دوباره به محدوده ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان بازگشت. در ساعات پایانی روز مظنه طلا رشد قابل توجهی داشت و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۷عصر) مثقال طلا رقم ۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان را ثبت کرد.

اونس طلا در روز تعطیل بازار جهانی امروز ۱۲۸۶ دلار بود. عصر امروز در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار بالای ۴۴۰ هزار تومان و گرم طلای ۲۴ عیار بالای ۵۹۰ هزار تومان قیمت خورد.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی صبح امروز نرخ خرید‌وفروش دلار و یورو را ۱۵۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش داد تا نرخ رسمی وارد کانال ۱۴ هزار تومانی شود. امروز قیمت خرید دلار آمریکا 14,050 تومان، و قیمت فروش آن ۱۴,۱۵۰ تومان بود. همچنین قیمت خرید و فروش یورو به ترتیب ۱۵,۸۵۰ تومان و۱۵,۹۵۰ تومان اعلام شد. همچنین عصر امروز قیمت پوند انگلیس در صرافی‌های بانکی حدود ۱۸۵۰۰ تومان بود.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته تا محدوده ۱۴۳۰۰ تومان پیشروی کرده بود، عصر امروز نیز در همین محدوده به کار خود پایان داد. یورو نیز در بازار آزاد در محدوده ۱۶۱۰۰ تومان قرار گرفت.

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز