سامانه اشتغال ایرانیان در شناسایی کارجویان و بیکاران
سامانه اشتغال ایرانیان در شناسایی کارجویان و بیکاران

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به کارکردهای مثبت سامانه اشتغال ایرانیان در شناسایی کارجویان و بیکاران، ابراز امیدواری کرد که این سامانه به سرنوشت سامانه جامع روابط کار منجر نشود.

به گزارش اقتصاد بر خط،  هادی ابوی با مثبت ارزیابی کردن سامانه اشتغال ایرانیان، اظهار کرد: ایجاد این سامانه به شفافیت آمارها و اطلاع رسانی در خصوص تعداد بیکاران و تعداد نیروهای شاغل در کشور کمک می‌کند و نتایج آن در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی مؤثر است.

وی ادامه داد: راه اندازی این سامانه وعده‌ای بود که آقای ربیعی وزیر سابق کار داد و قرار بود بانک اطلاعات مربوط به اشتغال افراد شاغل و بیکار و کسانی که دو شغل دارند، ایجاد شود. این سامانه امکان برنامه‌ریزی برای افراد بیکار را فراهم و به شناسایی بنگاه‌هایی مشکل دار کمک می‌کند.

به اعتقاد دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، ایجاد سامانه اشتغال ایرانیان به شفافیت آمارهای اشتغال در کشور و تعداد بیکاران کمک می‌کند.

ابوی گفت: در حال حاضر آمار و ارقام دقیقی از تعداد کارگران به ویژه کارگران غیر رسمی و زیر پله‌ای نداریم و هرچه هست بر اساس لیست بیمه اولی‌ها یا بیمه شدگان تأمین اجتماعی است و آن را ملاک اشتغال کشور می‌دانیم در حالی که باید آمار واقعی بیکاران و شاغلان را داشته باشیم و این سامانه اگر به درستی اجرا شود کمک بزرگی به واقعی شدن آمارها می‌کند.

این مقام مسئول کارگری درعین‌حال بر لزوم راستی آزمایی در آمار و ارقام سامانه تاکید کرد و گفت: شخصاً معتقدم به صرف راه اندازی سامانه کاری از پیش نمی‌رود چون در گذشته هم چنین طرح‌هایی در دستور کار قرار گرفت که یا به شکست انجامید یا در نیمه راه متوقف شد از این رو راستی آزمایی باید با جدیت انجام شود.


وی گفت:

ایجاد سامانه از یکسو و پشتیبانی و حمایت آن از سوی دیگر مهم است. همه تشکل‌ها، کارگران، کارفرمایان، ادارات کار، کارجویان و شاغلان باید در این سامانه عضو شوند و نگرانی بابت ثبت نام از حیث بار حقوقی برای کسی وجود نداشته باشد.

ابوی در پایان اجرای سامانه اشتغال ایرانیان را در شفاف سازی اطلاعات شغلی ایرانیان مؤثر خواند و ابراز امیدواری کرد: این سامانه پس از طی مراحل اجرا، به سرنوشت سامانه روابط کار که پیش از این به شکل آزمایشی به اجرا در آمده بود، منجر نشود.

با توجه به افزایش آمارهای اشتغال غیر رسمی در کشور، دسترسی و ارائه آمار و اطلاعات دقیق از تعداد شاغلین و بیکاران امری ضروری به شمار می‌رود. در حال حاضر یکی از چالش‌های حوزه اشتغال، نبود چنین آماری است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای این منظور، برنامه صدور شناسنامه شغلی برای همه ایرانیان زیر ۶۵ سال را در دستور کار دارد.

  • منبع خبر : ایسنا