سرپرست سازمان غذا‌ و‌ دارو: شفافیت تامین دارو، تجهیزات پزشکی دنبال خواهد شد
سرپرست سازمان غذا‌ و‌ دارو: شفافیت تامین دارو، تجهیزات پزشکی دنبال خواهد شد

سرپرست جدید سازمان غذا و دارو با تاکید بر اصل شفافیت در این سازمان و تاکید بر اینکه باید در اتاق شیشه‌ای کار کنیم و دیده شویم، گفت: شفافیت تامین دارو، تجهیزات پزشکی و اهمیت حوزه غذا و آرایشی و بهداشتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این موارد دنبال خواهد شد.

به گزارش اقتصاد بر خط ؛ دکتر محمدرضا شانه‌ساز در مراسم تکریم و معارفه سرپرست سازمان غذا و دارو با تقدیر از حسن اعتماد وزیر بهداشت به وی اظهار کرد: افتخار می‌کنم از بدنه سازمان غذا و دارو هستم. شفافیت تامین دارو، تجهیزات پزشکی و اهمیت حوزه غذا و آرایشی و بهداشتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در این دوره نیز این موارد دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو چند وظیفه حاکمیتی خاص دارد که قابل ‌واگذاری نیست، تصریح کرد: ابلاغ آیین‌نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌ها و برگزاری کمیسیون‌ها در سازمان غذا و دارو یا با تفویض اختیار در دانشگاه‌ها و زیرمجموعه‌های آن انجام می‌شود همچنین آمار تجمیعی نیز قابلیت برون‌سپاری ندارد.

سرپرست سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه برخی سخنان بی‌اساس که درخصوص سازمان غذا و دارو می‌شود از سال‌های گذشته وجود داشته است و مختص چند وقت اخیر نیست، اظهار کرد: بخشی از صحبت‌هایی که در مورد سازمان غذا و دارو می‌شود مربوط به بخش‌هایی است که نتوانستیم برون‌سپاری علمی داشته باشیم و همین امر نیز باعث ایجاد حساسیت بیشتر شد بنابراین یکی از راهکارها برای رفع این موضوع، تقسیم مسئولیت‌هایی است که قانونگذار به این سازمان اجازه برون‌سپاری داده است و اگر این کار را نکنیم، قطعا نمی‌توانیم از عهده تمام مسئولیت‌ها برآییم و پاسخگویی به همه آن‌ها غیرممکن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه برون‌سپاری و تفویض اختیار و برون‌سپاری به بخش‌های غیردولتی را اصلاح کنیم، می‌توانیم حرف و نقدها را کم کرده و هرچه بهتر به کارهای اصلی حاکمیتی و سیاستگذاری بپردازیم.

شانه‌ساز با تاکید بر اصل شفافیت در سازمان غذا و دارو گفت: باید در اتاق شیشه‌ای کار کنیم و دیده شویم و این به معنای کم کردن پاسخگویی نیست بلکه این امر موجب جلب‌نظر افکار عمومی به نفع سازمان خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای سازمان غذا و دارو باید مقابله با خواسته‌های القایی باشد، عنوان کرد:متاسفانه خواسته‌های القایی در جامعه عمومی شده است و نیازهای غیر‌ضروری، مشکلات مردم را در شرایط اقتصادی امروز، بیشتر می‌کند بنابراین در تمام حوزه‌ها با تعاریف سلامت‌محور باید از سلامت، اقتصاد و جیب مردم حفاظت کنیم.

سرپرست سازمان غذا  و دارو با اشاره به دخالت ارگان های موازی در حوزه غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی، از معاون کل وزارت بهداشت خواست با تعامل مثبت با مجلس شورای اسلامی، موازی‌کاری‌ها در این حوزه برچیده شود.

وی متذکر شد: یکی از مهمترین ابزارهای سلامت، غذا است و اگر قرار باشد که وزارت بهداشت در حوزه غذا اعمال‌نظر نکند، هزینه‌هایی که در سال‌های آتی تحمیل  می‌شود، می‌تواند مخرب باشد بنابراین، این بحث باید در یک جا فیصله پیدا کند و مسائل مربوط به‌ سلامت غذا و فرآورده‌های بهداشتی در تشکیلاتی که در تمام دنیا شناخته‌شده است، تجمیع شود.

  • منبع خبر : تسنیم