صادرات خارجی ارس ۸۶ میلیون دلار شد
صادرات خارجی ارس ۸۶ میلیون دلار شد

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: جمهوری آذربایجان رتبه اول صادرات خارجی منطقه آزاد ارس است.

به گزارش اقتصاد بر خط ، یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور فراهم کردن امکان حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی به نفع سرزمین اصلی است.

موقعیت استراتژیکی منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور با وسعت ۵۱ هزار هکتاری به دلیل هم مرز بودن با سه کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان همچنین نزدیکی آن به کشورهای ترکیه و عراق و در نهایت همجواری جغرافیایی با کشورهای CIS در مجموع با هدف گذاری بازار ۶۰۰ میلیون نفری منجر به ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی بسیار مناسب در بین مناطق آزاد کشور شده است.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس توانسته است در سال ۹۷، صادرات ۲۵۱ میلیون دلاری کالا و خدمات را در کارنامه خود به ثبت برساند.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس، این میزان صادرات ماحصل فعالیت ۱۵۲ شرکت تولیدی و صنعتی و ۴۲و احد کشاورزی دارای پروانه بهره برداری مستقر در این منطقه و صدور هزار و ۶۵۰ گواهی تولید است که با سرلوحه قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین خواسته رهبر معظم انقلاب در زمینه‌های معدن، صنعت، عمران، بازرگانی، کشاورزی، انبارداری و واردات خودرو محقق شده است.

شرکت‌های منطقه آزاد ارس ۸۶ میلیون دلار صادرات قطعی (خارجی)، ۳۰ میلیون دلار صادرات مجدد، ۱۱۴ میلیون دلار صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی و ۲۱ میلیون دلار صادرات کالاهای داخلی انجام شد.

صادرات خارجی ارس ۸۶ میلیون دلار شد

محسن نریمان با اشاره به کشورهای هدف صادراتی ارس می‌گوید: کشورهای آذربایجان، ترکیه، روسیه، عراق، ازبکستان، گرجستان، افغانستان، آلمان و امارات متحده عربی در جمع بازارهای هدف محصولات تولیدی ارس هستند.

عمده بازارهای صادرات خارجی منطقه آزاد ارس کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و فدراسیون روسیه هستند که در مجموع ۷۷ درصد سهم صادرات خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

محسن نریمان بیشترین میزان صادرات منطقه به خارج از کشور را جمهوری آذربایجان اعلام و اضافه می‌کند: جمهوری آذربایجان با جذب ۳۲ درصد صادارت واحدهای تولیدی ارس عنوان نخست مشتری منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس جمهوری آذربایجان با خرید ۶ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۷۸۰ کیلوگرم کالا به ارزش ۲۸ میلیون و ۲۰ هزار و ۲۸۳ دلار در کانون توجه تجار این کشور همسایه قرار دارد

.

نریمان می‌افزاید: ترکیه نیز با جذب ۲۷ درصد تولیدات ارس به وزن ۴۵ میلیون و ۶۲ هزار و ۹۰۵ کیلو کالا به ارزش ۲۲ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۱۸۰ دلار جایگاه دوم مشتریان عمده را از آن خود کرده است.

وی در خصوص صادرات به فدراسیون روسیه نیز می‌گوید: این همسایه شمالی کشورمان در سال گذشته ۱۵ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۸۸۲ دلار کالا به وزن ۱۴ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۶۹۵ کیلو گرم از واحدهای تولیدی فعال در منطقه آزاد ارس خریداری کرده است.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس در خصوص میزان افزایش صادرات سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته هم می‌افزاید: در سال ۹۵ ارزش صادرات ارس به کشورهای خارجی ۳۵ میلیون دلار و در سال ۹۶ حدود ۶۳ میلیون دلار بود که در سال گذشته این رقم با ۳۵ درصد افزایش به بیش از ۸۶ میلیون دلار رسید.

نریمان میانگین قیمت تمام شده کالاهای صادراتی به خارج از کشور در منطقه آزاد ارس را یک دلار و دو سنت اعلام می‌کند و می‌افزاید: مقرون به صرفه بودن قیمت تمام شده کالاهای تولیدی با توجه به زیر ساخت‌های موجود، دانش و فناوری شرکت‌ها و مواد اولیه موجود که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استحصال شده‌اند، عامل اصلی تمایل کشورهای همسایه ایران به همکاری با واحدهای تولیدی مستقر در ارس است.

به گفته وی این اقلام صادراتی شامل قیرنفت، گازوئیل، هیدروکربن، فیلم شیرینگ، انواع کیسه، طناب از پلی اتیلن، خشکبار، نخ پلی استر، منسوجات، فلفل، گوجه فرنگی، کیسه جامبوبگ، کارتن خالی، هیدروکربن و سایر موارد است.

۱۱۴ میلیون دلار صادرات به سرزمین اصلی

نریمان همچنین در خصوصی صادرات کالا به سرزمین اصلی هم می‌گوید: مشتریان ایرانی انواع کالا از جمله نخ، پروفیل یو پی وی سی، انواع کیسه، ام دی اف ملامینه، پروفیل، تجهیزات گلخانه‌ای، صفحات کابینت، مبلمان خانگی، فربرقی، باتری خودرو، وانت پیکاپ، اکسل عقب تریلر، وانت دو کابین، کیسه پروپیلن و نخ، شمش آلومینیوم، پروفیل آلومینیوم، منسوج نبافته و نمد، سیلیکون و… را طی سال گذشته از ارس خریداری کرده‌اند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر