صادرات نفت ایران به بازارهای آسیایی در ماه آوریل به بالاترین میزان ۹ ماه منتهی به آن رسید
صادرات نفت ایران به بازارهای آسیایی در ماه آوریل به بالاترین میزان ۹ ماه منتهی به آن رسید

برخلاف گزارشات منتشر شده از سوی رسانه‌های خارجی مبنی بر افت شدید صادرات نفت ایران، آمارها نشان می‌دهد صادرات نفت کشورمان به بازارهای آسیایی در ماه آوریل به بالاترین میزان ۹ ماه منتهی به آن رسید.

به گزارش اقتصاد بر خط صادرات نفت ایران در ماه آوریل سال جاری به بازارهای آسیایی به بالاترین میزان در ۹ ماه منتهی به آن رسید.

چین، هند و ژاپن در مجموع روزانه ۱.۶۲ میلیون بشکه نفت از ایران طی ماه آوریل وارد کردند.

در واقع واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران نسبت به ماه مارس ۳.۲ درصد رشد داشته است.

به گفته منابع آگاه، در ماه مارس واردات نفت ایران توسط چین به بالاترین میزان طی حدود ۵ سال گذشته رسید و این کشور حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرد.

کره جنوبی در ماه آوریل با پشت سر گذاشتن هند به دومین وارد کننده بزرگ نفت ایران در آسیا تبدیل شد و به طور متوسط ۴۱۶ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد که بالاترین میزان طی دو سال گذشته محسوب می‌شود.

کره جنوبی که پنجمین وارد کننده نفت در جهان محسوب می‌شود، به شدت به واردات میعانات گازی و نفت فوق سبک از ایران وابسته است.

علیرغم بالا رفتن واردات نفت ایران توسط بازارهای آسیایی، اما واردات آنها در ۴ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است که دلیل آن نیز تحریم‌های نفتی علیه ایران بود.


به گزارش مؤسسه رفینیتیواکون

به گزارش مؤسسه رفینیتیواکون انتظار می‌رود، چین طی ماه جاری نیز ۱۱ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کند و ۴ میلیون بشکه نفت ایران در هند تخلیه شود.

البته واردات نفت ایران توسط چین در آوریل سال جاری از ۶۵۰ هزار بشکه در روز در مدت مشابه سال گذشته به ۷۸۹ هزار بشکه رسیده است.

ژاپن نیز که در آوریل ۲۰۱۸ فقط ۳۰ هزار بشکه نفت از ایران در روز وارد کرد واردات خود را ۳ و نیم برابر کرده و به روزانه ۱۴۱ هزار بشکه در روز طی آوریل سال جاری رساند.

کره جنوبی نیز واردات نفت از ایران را ۲۴.۵ برابر کرد

  • منبع خبر : فارس