مدیرکل مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران در حالی در قالب یک بخشنامه از تحویل خودروهای در گمرک مانده با ثبت جعلی به سازمان اموال تملیکی خبر داده که مشخص نیست چرا این اقدام با تاخیر صورت گرفته است؟

به گزارش اقتصاد بر خط، بر اساس بخشنامه مدیر کل مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران، پرونده قاچاق خودروهای ثبت سفارش تایید نشده توسط وزارت صنعت، در شعبه ۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار دارد و خودروهای مربوطه به هیچ عنوان مشمول مصوبات هیئت دولت(همچنین دستور العمل وزارت صنعت) در خصوص ترخیص خودروهای در گمرک مانده نمی‌شوند. لذا بایستی از هرگونه اقدام در خصوص  ترخیص خودروهای مذکور جلوگیری شود.

سند 421x600 - طولانی شدن زمان تحویل خودروهای قاچاق به سازمان اموال تملیکی


کسب درآمد ۵۶۰۰ میلیاردی از ترخیص خودرو با وجود ممنوعیت واردات

در ادامه این بخشنامه آمده است، ضمنا بایستی از اعلام و تحویل خودروهای مذکور به نمایندگی های استانی سازمان اموال تملیکی به عنوان کالای متروکه به طور جد خودداری شود. همچنین خودروهای قاچاق مورد نظر بایستی بر اساس ماده ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  تحویل نمایندگی های سازمان اموال تمیلکی شوند.

بر اساس ماده ۵۳ قانون مذکور،  دستگاههای کاشف و ضابطین موظفند کالاهای قاچاق مکشوفه و کلیه اموال منقول و غیرمنقول و وسایل نقلیه‏ اعم از زمینی، دریایی و هوایی را که در اجرای این قانون، توقیف می‏‌شوند، به‌استثنای کالای ممنوع و وسایل نقلیه موضوع ماده(۵۶) این قانون، همراه با رونوشت صورتجلسه کشف و توقیف و تشخیص اولیه ارزش کالا، بلافاصله پس از کشف، تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نمایند.


شفاف سازی با مصاحبه دو ماه قبل رئیس سازمان اموال تملیکی

این در حالی است که حدود ۲ ماه قبل رئیس سازمان اموال تملیکی درگفتگو با تسنیم گفته بود تا کنون هیچ خودرویی تحویل این سازمان نشده است. مدیرعامل سازمان اموال تملیکی اضافه کرد، هر کالایی که به‌ظن قاچاق توقیف شود باید تا زمان تعیین تکلیف آن به سازمان اموال تملیکی ارائه شود. دستگاه‌های کاشف وظیفه دارند خودرو یا هر کالایی را که به‌ظن قاچاق توقیف شده به این سازمان تحویل داده تا فرایند رسیدگی به آن در مراجع ذی‌صلاح تکمیل شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم