عقب نشینی 196 واحدی بورس
عقب نشینی 196 واحدی بورس

شاخص بورس امروز (شنبه) با عقب نشینی 196 پله ای نسبت به روز چهارشنبه، در جایگاه 157 هزار و 131 واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد بر خط، در معاملات امروز یک میلیارد و 334 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و 165 میلیارد ریال در 527 هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 57 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 23 واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 16 واحد پایین رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور 317 واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 280 واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 249 افزایش یافت.

براساس معاملات امروز، نمادهای کچاد (صنعتی و معدنی گل چادرملو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، مبین (پتروشیمی مبین) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، اما شپنا (پالایش نفت اصفهان)، پارس (پتروشیمی پارس) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.

** ادامه صدرنشینی گروه بانک
گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 293 میلیون سهم به ارزش 448 میلیارد ریال دادوستد شد. 

گروه فلزات اساسی به ارزش 237 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 234 میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

گروه محصولات کاغذی با دادوستدی به ارزش 208 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت. گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 198 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود ساخت.

** رشد فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) 12 واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 948 واحدی قرار گرفت.

امروز در این بازار 697 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 459 میلیارد ریال دادوستد شد. 

نمادهای ذوب (ذوب آهن)، دماوند (تولید برق دماوند)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تاثیر مثبت را داشته و آیفکس را بالا بردند.

منبع: خبرگزاری ایرنا