عقب نشینی ۱۹۶ واحدی بورس
عقب نشینی ۱۹۶ واحدی بورس

شاخص بورس امروز (شنبه) با عقب نشینی 196 پله ای نسبت به روز چهارشنبه، در جایگاه 157 هزار و 131 واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد بر خط، در معاملات امروز یک میلیارد و ۳۳۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال در ۵۲۷ هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۵۷ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۲۳ واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۱۶ واحد پایین رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور ۳۱۷ واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور ۲۸۰ واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۲۴۹ افزایش یافت.

براساس معاملات امروز، نمادهای کچاد (صنعتی و معدنی گل چادرملو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، مبین (پتروشیمی مبین) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، اما شپنا (پالایش نفت اصفهان)، پارس (پتروشیمی پارس) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص شدند.

** ادامه صدرنشینی گروه بانک
گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۲۹۳ میلیون سهم به ارزش ۴۴۸ میلیارد ریال دادوستد شد. 

گروه فلزات اساسی به ارزش ۲۳۷ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۲۳۴ میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

گروه محصولات کاغذی با دادوستدی به ارزش ۲۰۸ میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت. گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۱۹۸ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود ساخت.

** رشد فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) ۱۲ واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و ۹۴۸ واحدی قرار گرفت.

امروز در این بازار ۶۹۷ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و ۴۵۹ میلیارد ریال دادوستد شد. 

نمادهای ذوب (ذوب آهن)، دماوند (تولید برق دماوند)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تاثیر مثبت را داشته و آیفکس را بالا بردند.

منبع: خبرگزاری ایرنا