رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: قیمت منصفانه هر کیلوگرم لاشه دام عشایری ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان برای مصرف کننده است، اما این رقم به طور میانگین در شهرستان‌ها ۷۷ هزار تومان و در تهران ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

به گزارش اقتصاد بر خط، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، امروز در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: قبل از پیروزی انقلاب تنها در ۱۵ تا ۲۰ درصد مسیر عشایر، راه‌های عشایری احداث شده بود که  این رقم اکنون  به ۹۵ درصد رسیده است و ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم و بعد از پیروزی انقلاب توانستیم آب‌رسانی عشایر را به صد در صد برسانیم.

وی افزود: جامعه عشایر۲۳ میلیون راس دام دارند و ۲۰۰ هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه زنجیره تولید گوشت قرمز را به عنوان طرح دائمی در دستور کار داریم گفت: سالانه یک درصد از تسهیلات صندوق توسعه ملی را برای اجرای این طرح در اختیار می‌گیریم که تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص یافته است که با سودهای ۱۰ تا ۱۵ درصدی براساس مناطق محروم و غیر محروم در اختیار عشایر قرار می‌گیرد.

قندالی تاکید کرد که بر این اساس این طرح 3 میلیون طرح در قالب زنجیره‌های تولید ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ۴۰۰میلیارد تومان نیز تسهیلات با بازپرداخت ۵ ساله برای عشایر در نظر گرفته شده تا آن را برای زنجیره‌های تولید دام و بهره‌وری از منابع، مورد استفاده قرار گیرد و این قول را داده‌اند که این رقم تا پایان سال به ۶۰۰ میلیارد تومان برسد. 

رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: از ظرفیت‌های دیگر عشایر کشور فعالیت در زمینه‌هایی مانند صنایع دستی و صنایع لبنی است که برای بازاررسانی بهتر صنایع دستی پایگاه اینترنتی تهیه شده و لبنیات عشایر نیز تبدیل به یک برند صنایع لبنی شده است.

قندالی با اشاره به پروژه‌هایی که در دهه مبارک فجر در حوزه عشایر به بهره برداری می‌رسد، ، گفت: ۲۷۲ پروژه با مبلغی بالغ بر ۶۳ میلیارد تومان در دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد که شامل طرح‌هایی مانند آبرسانی برای عشایر، ایجاد راه‌ها،  تامین منابع انرژی و فعالیت‌های تولیدی و تشکل‌ها است.

وی در ارتباط با تامین نهادهای دامی مورد نیاز عشایر، بیان کرد: ۲۰۰ هزار تن خوراک دام توسط تشکل‌ها عشایر به طور مستقیم تامین شده و در اختیار جامعه عشایری قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا ۳۰۰ هزار تن افزایش یابد؛ به خاطر بارش‌ها، وضعیت علوفه در سالجاری شرایط بهتری در مراتع در مقایسه با سال گذشته دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطر نشان کرد: براساس قرارداد منعقد شده با وزارت دفاع، سازمان برنامه و بودجه و سازمان جهاد کشاورزی، ناوگان حمل آب عشایرنوسازی شده است و ۱۴۶ دستگاه خودروی کمک‌فنردار و مجهز به تانکر در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.


۷۰ درصد عشایر بعد از انقلاب باسواد شده اند

قندالی افزود: قبل از پیروزی انقلاب کمتر از ۲۵ درصد از عشایر کشور باسواد بودند که این رقم اکنون به ۷۰ درصد رسیده است و براساس برنامه ششم توسعه قرار است این رقم به ۸۵ درصد برسد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با قاچاق دام، عشایر به خارج از کشور گفت: اطلاعات و مستندات دقیقی در این ارتباط نداریم، اما مانند سال‌های گذشته قاچاق دام وجود دارد، زیرا این محصول برای کشورهای عربی اطراف جذابیت زیادی دارد و آنها علاقمند به طعم گوشت ایرانی هستند، هرچند که بعد از افزایش نرخ ارز حجم قاچاق بیشتر شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که قاچاق دام زنده بخشی از دلایل افزایش قیمت گوشت در بازار است، تصریح کرد: جمعیت دقیق آمار عشایر را نداریم که بخواهیم قضاوت کنیم تعداد دام آنها کاهش یافته است و آماری برای ارائه در این باره نداریم و باید منتظر اعلام سازمان آمار بمانیم.


ستاد مبارزه با قاچاق کالا مسئول برخورد با قاچاق دام است نه عشایر

وی  در  پاسخ به سوالی درباره نقش عشایر در قاچاق دام گفت: موضوع برخورد با قاچاق کالا ارتباطی با سازمان امور عشایر ندارد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این مورد مسئول است و من نمی‌توانم به کسی بگویم چرا قاچاق دام می‌کنید؟

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: براساس محاسبه‌ای که سازمان امور عشایر انجام داده است قیمت تمام شده هر کیلوگرم دام زنده به ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان رسیده و افزایش قیمتی بیشتر از این رقم ناشی از اتفاقات ناخواسته‌ای هست که در کشور افتاده و هر کسی سعی می‌کند محصول خود را به قیمت بالاتری بفروشد.

قیمت منصفانه هرکیلوگرم دام عشایر ۲۵ هزار تومان است

قندالی در پاسخ به سوالی گفت: من تا به امروز ندیده‌ام که عشایری اقدام به قاچاق دام کند، اما ممکن است که برخی دام عشایر را خریداری و آن را از کشور به طور غیرقانونی خارج کنند.

وی بیان کرد: قیمت دام عشایر اکنون حدود ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد اما به نظر بنده قیمت این محصول نباید بیشتر از ۲۵ هزار تومان باشد.

۶۰ درصد خوراک دام عشایر از بازار آزاد تهیه میشود

رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطر نشان کرد: عشایر ما اکنون ۶۰ درصد از خوراک دام خود را از بازار آزاد تهیه می‌کند و همچنین هزینه‌های دارو و درمان دامپزشکی آنها نیز افزایش یافته که این امر هزینه‌های تولید آنها را در  مقایسه با سال گذشته بالا برده است.

قندالی تاکید کرد: قیمت منصفانه هر کیلو لاشه دام عشایری ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان برای مصرف کننده است، که این رقم به طور میانگین هم‌ اینکه در شهرستان‌ها ۷۷ هزار تومان و در تهران ۸۰ هزار تومان است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس هر کیلوگرم دام عشایری ایران را ۸۰ هزار تومان میخرند

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد که دام عشایری در کشور های حاشیه خلیج فارش به قیمت ۸۰ هزار تومان به فروش می رسد که این قیمت انگیزه بالایی برای خروج غیرقانونی دام از کشور ایجاد کرده است