فقط موسسات خیریه دارای مجوز می‌توانند کمک دریافت کنند
فقط موسسات خیریه دارای مجوز می‌توانند کمک دریافت کنند

موسسات خیریه و دریافت کمک از مردم، صندوق‌های صدقه‌ای که درهرخانه‌ای پیدا می‌شود، مسئله‌ای که سازمان بهزیستی قرار است سازمان دهی آن‌ها در دستورکار خود قراردهد.

به گزارش اقتصاد بر خط،  اگر بعد ازظهر‌ها گذرتان به میدان، ولی عصر (عج) افتاده باشد حتما چند خانم جوان را دیده اید که با لحنی مؤدبانه به شما نزدیک می‌شوند و چند عکس کودک را به شما نشان می‌دهند. کودکانی که حتی از روی عکس هایشان متوجه معصومیت آن‌ها می‌شوید. خانم جوان باهمان لحن مؤدبانه می‌گوید:این کودکان یتیم و تحت پوشش سازمان ما به کمک‌های نقدی شما احتیاج دارند. کافی است آدم دل رحمی باشید تا خیلی سریع دلتان برود و با دیدن عکس‌های کودکان زیبا دست به جیب شوید و مبلغی را کمک کنید.

قصه این کمک‌ها ادامه دارد و حتی این روز‌ها پای مؤسسات خیریه به خانه‌های ما نیز باز شده است، بدون شک در خانه هر کدام از ما چندین صندوق صدقات وجود دارد، صندوق‌هایی که از موسسات خیریه مختلف برای شما آورده اند. هر چند وقت یک بار هم یک نفر می‌آید، کلیدی به صندوق‌ها می‌اندازد، پول‌ها را برمی دارد و یک فیش هم به شما می‌دهد.

بدون شک کار خیرکردن و کمک به یک هم نوع یکی از بهترین اتفاق‌هایی است که در یک جامعه رخ می‌دهد، اما شاید بتوان گفت: یک حلقه مفقوده در این میان وجود دارد، آن هم صحت عمل برخی از این مؤسسات خیریه است. اینکه شما باید بدانید پولی که برای ان کودکان معصوم پرداخت کردید و یا همان مبلغ اندکی که به عنوان صدقه داخل صندوق‌ها می‌اندازید واقعا به دست نیازمندان می‌رسد و درجای درستش خرج می‌شود یا خیر؟

چه طورباید به این مؤسسات اطمینان کنیم و سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک مرجع رسمی و قانونی که وظیفه نظارت بر این مؤسسات خیریه و ارائه مجوز به آن‌ها را دارد چه اقدامانی را در دستور کارش قرارداده است.

برای پاسخ به این سوال به سراغ ذولفقاریزدان مهر معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس رفتیم. یزدان مهرد در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت:سازمان بهزیستی قرار است برنامه‌ای را عملیاتی کند تا مؤسسات خیریه سازمان دهی شوند و شفاف سازی روی نظام مالی آن‌ها صورت بپذیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: درحال طراحی یک سامانه هستیم برای موضوع شفاف سازی و سازماندهی مؤسسات خیریه هستیم، اما نکته مهم این است که مردم پس از اطمینان کامل به این مؤسسات کمک‌های خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه فقط موسساتی که از سازمان بهزیستی مجوز گرفته اند این اجازه را دارند که دریافت کمک مالی داشته باشند اضافه کرد: فقط موسساتی که از ما مجوز رسمی دارند اجازه پخش صندوق صدقات را دارند ضمن اینکه حساب متمرکز ۹۰۱۹۰ نزد بانک ملت مردم بیشتر از این طریق کمک می‌کنند که اتفاقا بیشترین کمک‌های ما از این حساب انجام می‌شود.

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس گفت:به محض واریز پول پیامکی برای فرد خیر ارسال می‌شود و پس از اینکه پول واریزی متناسب با نیت او هزینه می‌شود گزارش عملکرد نیز دوباره به صورت پیامک ارسال می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری میزان