مجهز شدن ۵۶ هزار حلقه چاه کشاورزی به کنتور هوشمند
مجهز شدن ۵۶ هزار حلقه چاه کشاورزی به کنتور هوشمند

معاون اجرایی طرح فهام شرکت توانیر گفت: با نصب 306 هزار و 978 دستگاه کنتور برق هوشمند در کشور طی سال گذشته، تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به 56 هزار حلقه رسید.

به‌ گزارش اقتصاد بر خط ، طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی در وزارت نیرو به نام طرح فهام مطرح شده است.
براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو «محمدعلی ولیداد» معاون اجرایی طرح فهام شرکت توانیر روز یکشنبه با اعلام این خبر همچنین از فراهم شدن امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو خبر داد.


وی با اشاره به عملکرد این دفتر در سال ۹۷، به اجرای ۹ اقدام فنی در این طرح اشاره کرد که مواردی چون ایجاد و راه‌اندازی ۶ مرکز کنترل با ظرفیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار نقطه اندازه گیری برای پوشش همه مشترکان دیماندی (۳۰ کیلووات و بیشتر) و چاه‌های کشاورزی کشور در ۶ شرکت توزیع برق تهران، مشهد، اهواز، زنجان، بوشهر و اصفهان از آن جمله است.


ولیداد افزود: کاهش ۲۵۰۰ مگاوات از دیماند مصرفی در ساعات پیک، ارسال گزارش دستکاری در کنتورها برای مرکز کنترل و کاهش تلفات غیر فنی، افزایش رویت‌پذیری و بهره‌برداری، نصب یک میلیون کنتور هوشمند برای مشترکان ۳ فاز خانگی و تجاری پرمصرف و مدیریت تقاضا از دیگر اقدام های این دفتر در سال گذشته است.


معاون اجرایی طرح فهام با تاکید بر اولویت تکمیل اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی این طرح ادامه داد:


شرکت‌های توزیع برق شهرستان های مشهد، تهران بزرگ، زنجان و بوشهر به عنوان نمایندگان شرکت توانیر و ناظران اجرا و تکمیل طرح انتخاب شدند و شرکت توانیر نیز به عنوان یک نهاد بالادستی با تشکیل ۲ معاونت مهندسی و اجرایی، انجام فعالیت‌های فنی و اجرایی را برعهده دارد.


وی ادامه داد: برای اجرای این طرح در سال ۹۸ مذاکراتی با شرکت‌های پیمانکار و شرکت‌های کنتورساز انجام و آمادگی این شرکت‌ها برای تامین کنتورهای موردنیاز اعلام شده است.

*تاریخچه طرح فهام
با توجه به مصوبه دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۸ شمسی و قانون برنامه پنجم توسعه کشور و همچنین قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب اسفند ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، پیاده‌سازی سیستم قرائت و کنترل هوشمند بار و مدیریت انرژی با استفاده از فناوری‌های جدید به وزارتخانه‌های نفت و نیرو تکلیف شد.


به منظور اجرای این مصوبات، طرح ملی «فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام)» تعریف شد. در سال ۱۳۸۸ سازمان بهره‌وری انرژی ایران به عنوان مجری طرح از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر برای اجرای این طرح بزرگ انتخاب شد و در همین راستا ساختار جدیدی در این سازمان در قالب معاونت سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند ایجاد شد.