جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی درباره بازار مسکن حاکی از آن است که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن طی بهمن امسال از مرز ۱۰میلیون تومان عبور کرده، ضمن این‌که معاملات نیز در ماه گذشته نسبت به دی‌ماه حدود ۳۹درصد افزایش یافته است.

به گزارش اقتصاد بر خط، در دی‌ماه امسال روند رشد قیمت مسکن کُند شد و در این ماه متوسط قیمت هر مترمربع در مناطق ۲۲گانه پایتخت فقط ۱.۵ درصد افزایش یافت. در برخی مناطق نیز متوسط قیمت بین ۲ تا ۸ درصد کاهش یافت که این اتفاق برای اولین بار طی ۱۲ ماه منتهی به دی‌ماه محسوب می‌شد.

بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در بهمن امسال نسبت به ماه پیش از آن (دی‌ماه ۹۷) بالغ بر ۲.۹ درصد افزایش یافته است. در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع به ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان رسید. در دی‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان بود.

همچنین تعداد معاملات ثبت‌شده در بهمن ماه ۸۰۹۹ فقره بود که با رشد ۳۹درصدی نسبت به ماه پیش از آن روبه‌رو بوده است. در دی‌ماه امسال ۵۸۰۰ فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود.

متوسط قیمت مسکن (مترمربع) در منطقه یک طی بهمن ماه امسال ۲۱ میلیون و ۶۲۴ هزار تومان بود که در مقایسه با قیمت ۲۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومانی دی‌ماه حدود ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در سایر مناطق قیمت نسبت به دی‌ماه افزایش یافته است. طبق روال همیشگی بانک مرکزی با چند روز تأخیر جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی در رابطه با بازار مسکن را بازنشر می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم،