نخستین فروشگاه زنجیره ای وارد بورس شد
نخستین فروشگاه زنجیره ای وارد بورس شد

تهران،پای شرکت های خرده فروشی و فروشگاه های زنجیره ای با عرضه سهام یکی از آنها در بورس، برای نخستین بار به بازار سرمایه باز شد تا این بخش نیز از ابزارهای نوین تامین مالی بهره مند شود.

به گزارش اقتصاد بر خط، در سال های اخیر روند توسعه بازار سرمایه شتاب گرفته و صنایع و شرکت های جدیدی با هدف تامین مالی وارد بازار سرمایه و بورس شده اند.
با توجه به مشکلات نظام بانکی و ناتوانی شبکه بانکی در ارایه تسهیلات به صنایع و بخش های مختلف اقتصادی، اکنون به بورس و بازار سرمایه به عنوان منبع مهم تامین مالی نگریسته می شود.
صنایع مرتبط با انرژی، فلزات، بانک، خودرو و معادن جزو بزرگ ترین صنایع بورسی کشور شناخته می شوند که بخش عمده بازار سرمایه را به خود اختصاص می دهند اما به تازگی صنایع جدید نیز روند ورود به بورس را آغاز کرده اند که جدیدترین آنها شرکت های خرده فروشی و فروشگاه های زنجیره ای است.
بر این اساس، امروز (شنبه) بخشی از سهام شرکت فروشگا‌ه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد (افق) برای نخستین بار در بورس عرضه شد.
بیش از ۳۸۶ هزار نفر امروز با خرید سهام این شرکت به جمع سهامداران این شرکت تازه وارد بورسی، افزوده شدند.
با عرضه اولیه این شرکت در بورس شمار شرکت های فعال در بورس به ۳۲۷ شرکت رسید و ارزش بازار بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال افزوده شد.


توزیع گوشت وارداتی در ۲۹۰ فروشگاه زنجیره ای

رییس اتحادیه فروشگاه های زنجیره‌ای امروز (شنبه) در حاشیه مراسم عرضه این سهام در بورس به خبرنگاران گفت: در دنیا ۷۰ درصد خرده فروشی ها از طریق فروشگاه های زنجیره ای انجام می شود اما سهم این بخش در ایران ۱۱ درصد است.
امیرخسرو فخریان یادآوری کرد: ۲۹۰ شعبه فروشگاه زنجیره ای در شهر تهران برای توزیع گوشت تعیین شده است که اقلام وارداتی را توزیع می کند.
فخریان که مدیرعامل شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش است، بیان داشت: فروشگاه های زنجیره ای آخرین حلقه ای است که در تحریم ها دچار مشکل می شود، بنابراین درباره ادامه فعالیت آنها نگرانی وجود ندارد.
وی ادامه داد: شرکت های تولیدی سهامداران اصلی فروشگاه های زنجیره ای اند و از بابت عرضه کالا در این فروشگاه ها کمبود و مشکلی وجود ندارد.
فخریان درباره ورود فروشگاه های زنجیره ای به بازار کشورهای منطقه گفت: پیش از این درخواست هایی از سوی شرکت های اروپایی و منطقه ای برای مشارکت مطرح شد که البته عملیاتی نشده است.
وی یادآوری کرد: حضور در بازارهای منطقه جزو برنامه هاست و در حال ارزیابی آنیم اما اکنون اولویت اصلی، توسعه داخل کشور است.