تهران- رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با هدف کاهش ضریب خسارت در رشته بیمه تکمیلی درمان، نرخ های کف و سقف برای آن تعیین می شود.

به گزارش اقتصاد بر خط، «غلامرضا سلیمانی» روز دوشنبه در نشستی خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در پاسخ به درباره برنامه بیمه مرکزی برای بهبود ۲ رشته زیانده شخص ثالث و تکمیلی درمان اظهار داشت: ضریب خسارت در رشته درمان بالاتر از حد معمول (نرمال) است هرچند که میزان آن در شرکت های مختلف فرق می کند.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت بیمه تکمیلی درمان باید اصلاح شود، اظهار داشت: نرخ ها باید به گونه ای باشد که هم وقتی مردم به مراکز درمانی مراجعه می کنند، پوشش مناسبی دریافت کنند و هم شرکت های بیمه در پرداخت خسارت ها با مشکل مواجه نشوند.

رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: متاسفانه برخی شرکت های بیمه نرخ های خیلی پایینی برای بیمه های درمان به بیمه گذاران می دهند تا پرتفوی بیمه تکمیلی درمان را بگیرند؛ این در حالی است که نرخ پایین دادن و در مناقصه برنده شدن برای شرکت های بیمه گر خبر خوبی نیست و به طور حتم در زمان پرداخت خسارت بامشکل مواجه می شوند.
وی تاکید کرد: اکنون بیمه مرکزی کار کارشناسی در این رشته را در دستور کار قرار داده و در حال تهیه بسته ای است تا شرکت ها، حداقل ها را در این رشته رعایت کنند؛ البته سقف نرخ ها را هم تعریف می کنیم.

** نرخ بیمه شخص ثالث باید واقعی شود
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ پرسش دیگر ایرنا درباره تغییر نرخ های بیمه شخص ثالث برای سال آینده با توجه به افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: نرخ های بیمه شخص ثالث اسفند ماه امسال در شورای عالی بیمه بررسی می شود و با توجه به شرایط پیش آمده، نرخ ها را تصویب خواهیم کرد.

سلیمانی با اعلام اینکه ضریب خسارت در رشته شخص ثالث بالای ۱۰۰ درصد است که باید رفع شود، گفت: این رشته باید کنترل شود تا شرکت ها در پرداخت خسارت با مشکل مواجه نشوند.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: برای اصلاح این رشته، نرخ های بیمه شخص ثالث هم باید واقعی شود که این موضوع در شورای عالی بیمه بررسی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته شده ۲ هزار میلیارد تومان از خسارت های بیمه شخص ثالث واقعی نیست، توضیح داد: با بررسی اولیه بیمه مرکزی حدود ۲۰ درصد از خسارت هایی که پرداخت می شود بر اساس مستندات کافی نیست و برخی موارد سوانح ساختگی نیست و کنترلی در این بخش وجود ندارد.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: در کشورهای مختلف با پرداخت های غیرمستمر و پرداخت هایی که بر اساس تصادف های ساختگی بوجود می اید مواجه هستیم؛ بنابراین باید تلاش کنیم که این میزان کم شود.

وی با تاکید بر راننده محور شدن بیمه نامه شخص ثالث گفت: این یکی از روش هایی است که خسارت ها را کم می کند.

سلیمانی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ادغام بیمه نامه های نظامی توضیح داد: این کار وظیفه ما نیست وظیفه ما صیانت از بیمه گذاران است؛ این سهامداران هستند که برای ادغام و گسترش شرکت های خود برنامه ریزی می کنند.

وی افزود: اگر نظر ما را بخواهند نظر مشورتی خود را می دهیم ولی تصمیم گیر نیستیم.
خبرنگاری درباره اصلاح آیین نامه سرمایه گذاری در صنعت بیمه سوال کرد که رئیس کل بیمه مرکزی گفت: کار مطالعاتی اصلاح این آیین نامه در بیمه مرکزی انجام شده و پیش نویس آن به شورای عالی بیمه ارسال شده و تاکنون بندهایی از آن به تصویب رسیده است.

** افزایش ظریب نفوذ بیمه
رئیس کل بیمه مرکزی با ارایه آماری از عملکرد صنعت بیمه در چهار دهه گذشته گفت: در این مدت رشد خوبی در بخش بیمه ای داشته ایم؛ برای نمونه در سال ۵۷ حق بیمه تولیدی که صنعت بیمه کشور داشت ۲.۷ میلیارد تومان بود که در سال ۹۶ به ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است که رشد متوسط ۲۷ درصدی داشته است.

وی افزود: در بخش خسارت هم در سال ۵۰ رشد خسارت ۲۰ درصد بود که سال ۹۶ به طور متوسط ۲۷ درصد داشتیم؛ یعنی رشد پرداخت خسارت بیش از حق بیمه تولیدی بوده است و شرکت های بیمه خدمات بیشتری ارایه کرده اند.

وی افزود: البته این امر نشان می دهد شرکت های بیمه ای در ایران سودده نیستند و باید اصلاحاتی رخ دهد که اینها سود بیشتری داشته باشند؛ زیرا در همه جای دنیا شرکت های بیمه سودآوری بالا دارند و همپای بانک ها سود می دهند.
سلیمانی اظهار داشت: تا سال ۵۹ ضریب نفوذ بیمه نیم درصد بوده که پارسال به ۲.۳ درصد رسید.

** بخشودگی جرایم بیمه ای به مناسبت دهه فجر
رییس کل بیمه مرکزی از اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث دارندگان وسایل نقلیه موتوری در دهه فجر خبر داد.

وی گفت: تا ۳۰ بهمن ماه، دارندگان وسایل نقلیه ای که فاقد بیمه نامه هستند می توانند با خرید بیمه نامه از بخشودگی مربوط به تاخیر در تهیه بیمه نامه برخوردار شوند.

وی افزود: این بخشودگی برای دارندگان موتور سیکلت ها و ادوات کشاورزی به مدت ۶ ماه ادامه دارد.
سلیمانی همچنین گفت: به مناسبت دهه فجر بیمه گذاران می توانند از طریق سامانه گویای تلفنی ۱۲۳۴۲ از نرخ حق بیمه نامه شخص ثالث خودروی خود با خبر شوند.

در ادامه این مراسم و با حضور هیات عامل بیمه مرکزی از تمبر یادبود چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شد.

منبع : خبرگزاری ایرنا