وزیر اقتصاد:بندرامیرآباد به عنوان بندری استراتژیک در شمال کشوربرای رسیدن به درآمدهای غیرنفتی
وزیر اقتصاد:بندرامیرآباد به عنوان بندری استراتژیک در شمال کشوربرای رسیدن به درآمدهای غیرنفتی

وزیر اقتصاد گفت:بندرامیرآباد به عنوان بزرگ ترین بنگاه اقتصادی شمال کشور در جنگ اقتصادی بی سابقه علیه ایران توانست به‌ عنوان یک بازوی توانمند عمل کند.

به گزارش اقتصاد بر خط ، فرهاد دژپسند در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد با بیان اینکه یکی از اهداف اقتصادی کشور، عدم وابستگی بودجه به صادرات نفت خام است، اظهار کرد: بنادر کشور به خصوص بندر امیرآباد با قابلیت های منحصر به فرد بندری، دریایی و لجستیکی به عنوان بندری استراتژیک در شمال کشوربرای رسیدن به درآمدهای غیرنفتی کمک شایانی می کند.  

وی با اشاره به این‌که قرارگیری بندر امیرآباد در کریدور شمال – جنوب و حلقه ارتباط کشورهای آسیای میانه و شمال دریای خزر با جنوب ایران باعث افزایش ترانزیت کالا می شود، افزود:‌ افزایش میزان تخلیه و بارگیری و صادرات کالا از بندر امیرآباد می تواند نوید بخش رونق تولید در منطقه باشد. بندر امیرآباد به عنوان بزرگ ترین بنگاه اقتصادی شمال کشور در جنگ اقتصادی بی سابقه علیه ایران توانست به‌,نوان یک بازوی توانمند عمل کند.

همچنین سیاوش رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندر امیرآباد را ۹۴۳  هزار تن اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل میزان تخلیه و بارگیری رشد ۴۲درصدی داشته است. 

وی بیان کرد:‌بندر امیرآباد در مقایسه با سایر بنادر شمالی، سهم ۶۴درصدی در تخلیه و بارگیری، ۶۱درصدی در صادرات و ۷۲درصدی در تخلیه غلات داشته است.

بر اساس جدیدترین آمار رسمی طی ادریبهشت ماه امسال در بندر امیرآباد ۴۴۰ هزار و ۲۵۲ تن انواع کالا تخلیه و بارگیری شده که در مقایسه با ماه مشابه سال ۹۸ با ۲۷۶ هزار و ۹۲۴ تن ۵۸.۹ درصد افزایش یافته است.

  • منبع خبر : تسنیم