وضع قوانین دست و پا گیر صادراتی یکی از مشکلات اساسی صادرکنندگان
وضع قوانین دست و پا گیر صادراتی یکی از مشکلات اساسی صادرکنندگان

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد، دولت باید از وضع قوانین دست و پاگیری که فعالیت صادرکنندگان و فعالین اقتصادی را محدود می‌کند خودداری کند.

به گزارش اقتصاد بر خط ، فریال مستوفی در پاسخ به این سوال که  دولت در سال جاری با توجه به محدودیت‌های صادرات نفت چه اقداماتی برای توسعه صادرات غیرنفتی باید انجام دهد، گفت: یکی از مشکلات اساسی صادرکنندگان وضع قوانین دست و پا گیر صادراتی در بخش‌های مختلف است بنابراین لازم است تا در شرایط فعلی و با توجه به تحریم‌های ناعادلانه آمریکا در جهت توسعه صادرات غیرنفتی از وضع این قوانین پرهیز شود. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: در یک سال اخیر صدور بخشنامه‌ها و قوانین متعدد که هر کدام دیگری را نقض می‌کرد در حوزه صادرات بسیار اتفاق افتاد و با این مسائل صادرکنندگان شرایط بسیار سختی را پشت سرگذاشتند. 

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه تسهیل صادرات برای صادرکنندگان در شرایط فعلی امری ضروری است، اظهار داشت: نباید با وضع قوانین دست‌و پاگیر تحریم‌های داخلی را برای صادرکنندگان و فعالان اقتصادی فراهم آورد. 

وی با اشاره به محدودیت صادرات نفتی و همچنین محدودیتی که در صادرات صنایع فلزی ایجاد شده است، گفت: علاوه بر درآمدهای نفتی صادرات صنایع فلزی ما که سالانه ۱۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد داشت محدود شده بنابراین لازم است تا در چنین شرایطی یک سری قوانین دست و پاگیر برای صادرات حذف شود تا صادرکنندگان در حوزه‌های مختلف غیرنفتی بتوانند درآمدی را جایگزین درآمدهای نفتی و صادرات فلزات کنند. 

مستوفی همچنین با اشاره به لزوم  توجه به صادرات به کشورهای همسایه گفت: با توجه به امکان حمل و نقل از مسیرهای زمینی به این کشورها باید توجه بیشتری بر روی صادرات به کشور‌های همسایه داشت تا حداقل بخشی از درآمدهای از دست رفته جبران شود. 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس