پرداخت تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی به قطعه سازان خودرو
پرداخت تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی به قطعه سازان خودرو

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌ خودروهای کشور ضمن بیان چگونگی پرداخت تسهیلات به قطعه‌سازان گفت: با هماهنگی‌های انجام شده بین خودروسازان و قطعه‌سازان این تسهیلات به صورت مستقیم به قطعه‌سازان پرداخت می‌شود.

به گزارش اقتصاد بر خط، مازیار بیگلو درباره نحوه پرداخت تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی دولت به  خودروسازان گفت: با هماهنگی‌های انجام شده قرار است این تسهیلات به صورت مستقیم در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد بنابراین دو خودروساز بزرگ کشور با نظارت انجمن قطعه‌سازان لیستی از قطعه‌سازان کشور تهیه کرده‌اند و این لیست برای پرداخت تسهیلات در اختیار بانک‌های عامل قرار گرفته است.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌ خودرو ‌های کشور بیان داشت: برای پرداخت مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات دولت کنسرسیومی از بانک‌های عامل به ریاست بانک ملت تشکیل شده  که هر بانک عامل تعهد کرده بخشی از این مبلغ را به قطعه‌سازان پرداخت کند. 

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات دولت توسط بانک‌های عامل از امروز به قطعه‌سازان آغاز شده است، گفت: این مبلغ  از سوی بانک‌های عامل به صورت مستقیم به قطعه‌سازان پرداخت می‌شود و خودروسازان، قطعه‌سازان را برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه این لیست براساس میزان مطالبات ، تاخیر در پرداخت  و سهم قطعه‌سازان در زنجیره تامین تهیه شده است، گفت: با دریافت این  تسهیلات قطعه‌سازان از ۸ هفته دیگر می‌توانند شیب افزایش تولید  را آغاز کنند. 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌ خودروهای کشور اظهار داشت: قطعه‌سازان با دریافت مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از فروشندگان داخلی و خارجی تامین کنند و بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که بعد از عید افزایش تولید خواهیم داشت. 

وی با بیان اینکه امیدواریم در آینده‌ای بسیار نزدیک تیراژ تولید را به ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو برای هر خودروساز افزایش دهیم گفت: به این ترتیب تیراژ تولید دو خودروساز کشور به ۵ هزار خودرو در روز خواهد رسید. 

بیگلو در پاسخ به این سوال که چرا در حال حاضر خودروسازان بیشتر اقدام به پیش‌فروش خودروهایی مثل پراید و تیبا می‌کنند و کمتر شاهد عرضه خودروهایی مثل دنا یا دنا پلاس هستیم، گفت: درصد خودکفایی در خودرویی مثل دنا پلاس پایین‌تر از خودروهای تیبا یا پراید است بنابراین با توجه به مشکلات تحریمی، مشکلات نقل و انتقالات مالی و همچنین بوروکراسی داخلی برای تخصیص ارز و حواله آن امکان واردات قطعات این قبیل خودروها کاهش یافته است و این امر منجر به کاهش تولید شده است. 

وی گفت: قطعه‌سازان امیدوارند با دریافت تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی دولت بتوانند به سرعت مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کرده و به تولید بپردازند. 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودروهای کشور اظهار داشت: حتی این امیدواری وجود دارد که با تامین نقدینگی کم‌کم میزان واردات مواد اولیه‌ای که منشاء خارجی دارد هم افزایش یابد و به مرور شاهد تولید انواع بیشتری خودرو توسط خودروسازان باشیم. 

وی درباره پرداخت بقیه مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومانی  تسهیلات دولت به خودروسازان اظهار داشت: ۴ هزار میلیارد تومان از این مبلغ از منابع ریالی است که سازوکار آن ذکر شد اما ۷ هزار میلیارد تومان دیگر باید از منابع ارزی تامین شود که هنوز سازوکار تخصیص آن مشخص نشده است. 

بیگلو اظهار داشت: خودروسازان، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در تلاش برای تعیین سازوکار پرداخت بقیه تسهیلات دولت به خودروسازان هستند که به محض تعیین شدن ساز و کار آن قطعا اطلاع‌رسانی هم انجام می‌شود. 

چرا علیرغم قول‌های وزیر صنعت برای کاهش قیمت خودرو این اتفاق در بازار مشاهده نمی‌شود

وی در پاسخ به این سوال گفت: فعلا تیراژ تولید خودرو پایین است به همین دلیل عرضه کم است اما با توجه به اقدامات صورت گرفته و همچنین کمک دولت به خودروسازان و قطعه‌سازان پیش‌بینی می‌شود به زودی تیراژ تولید افزایش یابد که در صورت وقوع این اتفاق کاهش قیمت در بازار هم مشاهده خواهد شد. 

بیگلو اظهار داشت: قطعه‌سازان پس از ۸ هفته از دریافت تسهیلات می‌توانند شیب افزایش تولید خود را آغاز کنند و پس از این مدت افزایش تیراژ محسوس خواهد شد. 

وی با بیان اینکه امیدواریم بانک‌های عامل در پرداخت این تسهیلات اقدام لازم را در اسرع وقت انجام دهند، اظهار داشت: با سیر فرآیندهای مذکور پیش‌بینی می‌شود از اردیبهشت ۹۸ افزایش تیراژ تولید خودرو مشاهده شود. 

منبع:خبرگزاری فارس