رئیس کل بانک مرکزی مذاکرات مالی و اقتصادی با مقامات عراق را پشت سر گذاشت و بر سر مبادلات بانکی با این کشور به توافق رسید. وزیر نیرو نیز میزبان وزیر برق عراق بود تا در زمینه صادرات ایران به این کشور مذاکره شود.

 به گزارش اقتصاد بر خط، رئیس کل بانک مرکزی ایران در سفر به عراق، بر سر مبادلات بانکی میان ایران و عراق به مذاکره پرداخت و توافق دو کشور در این زمینه به امضا رسید. از طرف دیگر وزیر برق عراق با حضور در ایران با وزیر نیرو کشورمان به توافقاتی در زمینه صادرات برق ایران به عراق دست یافت تا گام جدیدی در زمینه روابط اقتصادی دو کشور برداشته شود.


حضور بخش خصوصی ایران در عراق پررنگ تر می شود

وزیر نیرو از امضای سند همکاری در زمینه برق بین جمهوری اسلامی ایران و عراق در روزهای آینده خبر داد و گفت: با امضای این قرارداد، زمینه حضور فعال بخش خصوصی ایران در عراق فراهم می شود. طبق گزارش ایرنا رضا اردکانیان در حاشیه دیدار «لوی خطیب» وزیر برق عراق که در ساختمان وزارت نیرو در تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: عراق بعد از چهار سال جنگ با تروریست های بین المللی در آستانه بازسازی کامل است و در این زمینه نقش صنعت برق مثل هر جای دیگر دنیا منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: ما همه سعی خود را به کار می گیریم که با سرعت دادن به همکاری ها در صنعت برق مانند بازسازی تاسیسات و تجهیزات، کاهش تلفات برق و ظرفیت سازی نیروی انسانی، زمینه لازم را برای توسعه همه جانبه عراق فراهم کنیم.

اردکانیان اضافه کرد: تا زمانی که عراق نیاز داشته باشد و امکانات ما اجازه دهد، صادرات برق بر اساس ضوابط و قراردادهای دوجانبه ادامه می یابد.

وی گفت: اینکه این رقم چقدر خواهد بود، به نهایی شدن طرح ها مربوط است اما اطمینان می دهم بخش خصوصی ایران شامل شرکت های مهندسین مشاور و پیمانکاری و سازندگان تجهیزات در این بازار حضوری فعال خواهد داشت.

به گفته وی، اراده سیاسی مسوولان عراق بر این است که از این فرصت منحصر به فرد به طور کامل استفاده شود.

وی در مورد ساز و کار مالی تدوین شده بین رئیسان کل بانک مرکزی ایران و عراق، گفت: «هنوز رییس کل بانک مرکزی از ماموریت خود بازنگشته است که گزارش این سفر را دریافت کنیم اما این سفر و مذاکرات مقام های ۲ کشور برای سرعت دادن به مبادلات بانکی است و اطمینان داریم این دیدارها به ارتباط فعال تر بخش های اقتصادی کمک می کند.»

لوی خطیب وزیر برق عراق نیز اعلام کرد: پیش از این مذاکراتی با وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در بغداد داشتیم و و یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری های مرتبط با صنعت برق امضا کردیم.

وی ادامه داد: امروز برای اجرای آن تفاهم و امضای قرارداد در زمینه همکاری برق دیدار و گفت و گو کردیم که این مذاکرات و سندهای همکاری، باعث تحکیم روابط دوجانبه می شود.


 موانع پرداخت بدهی عراق برطرف می شود

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از برطرف شدن موانع پرداخت بدهی های طرف عراقی مربوط به صادرات گاز و برق به این کشور با اساس توافقنامه امضا شده میان دو کشور خبر داد.

عبدالناصر همتی در حاشیه سفر به عراق در گفتگو با رسانه های ایرانی مستقر در بغداد، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت همکاری های دو کشور در سایه تحریم های یکجانبه آمریکا و موضوع بدهی های عراق به ایران گفت: در این سفر علاوه بر تعیین مکانیزم پرداخت مالی بین دو کشور، توافق شد تا مشکلات مربوط به انتقال و بازگشت درآمدهای ارزی صادرکنندگان به عراق نیز برطرف شود.

وی گفت: بانک ها در هر کشوری مقرراتی را در سطح بین المللی باید رعایت کنند و دولت آمریکا نیز در اقدامات یکجانبه خود، مزاحمت هایی در مورد بانک هایی که با ایران همکاری می کنند ایجاد کرده است که عراق نیز از این امر مستثنا نیست.

همچنین ما مشکلات و شرایط بانک های عراقی و سایر بانک ها در جهان را درک می کنیم و بر همین اساس تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا بتوانیم فعالیت های اقتصادی خود و نیز روابط بانکی خود را بدون این که لطمه ای به طرف دیگر زده شود ادامه بدهیم.

همتی افزود: ما بر اساس همین فرض که شرایط طرف هایی که با آنها همکاری داریم از جمله عراق را درک می کنیم، توافقنامه هایی را امضا کرده ایم و مطمئن هستیم که این سازوکارها بتدریج روان تر خواهد شد و بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

رئیس کل بانک مرکزی عراق گفت: درخصوص روابط با عراق و موضوع نقل و انتقال پول و نیز بدهی ناشی از صادرات گاز و برق ایران به عراق نیز روز گذشته پس از یک مذاکره چهارساعته توافقنامه مهمی را با بانک مرکزی عراق امضا کردیم که موانع نقل و انتقال پول و پرداخت بدهی ها را بر طرف می کند.

همتی اظهار داشت: در این سفر اراده جدی در طرف عراقی برای حل مشکلات مشاهده شد و تلاش می کنیم هر موضوعی را در چارچوب خاص خود پیش ببریم و روابط بانکی را نیز بر اساس چارچوب های بین المللی دنبال کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سه شنبه شب یک نشست چهارساعته با رئیس بانک مرکزی عراق داشتیم و خوشبختانه روی اصول اساسی فعالیت های بانکی و نحوه ارتباط بانکی به توافقات خوبی رسیدیم.

همتی گفت: در خصوص نحوه پرداخت بدهی های دولت عراق و همچنین نحوه فعالیت شرکت های صادرکننده بخش خصوصی دو کشور و نحوه نقل و انتقال پول آنها بحث کردیم و توافقاتی خوبی در این زمینه انجام شد.

وی افزود: بر اساس توافقات انجام شده، روابط پولی و بانکی ما و عراق در قالب یورو و دینار خواهد بود، بنابر این بانک مرکزی ایران هم حساب دیناری در عراق خواهد داشت و هم یورویی و تعاملات بانکی را از طریق بانک های عراقی انجام می دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: توافقی که بین دو کشور امضا شده سبب می شود ارتباط خوبی بین بانک های ایرانی مستقر در عراق با بانک های عراقی برقرار شده و امکان این که بانک های عراقی هم بتوانند در ایران شعبه بزنند وجود دارد.

همتی گفت: بر پایه توافقنامه ای که در این سفر میان بانک های مرکزی دو کشور امضا شده است، فعالیت های بانکی میان ایران و عراق ان شاالله در سطح بسیار بالاتری از وضعیت کنونی توسعه خواهد یافت.

رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: نخست وزیر عراق از توافق انجام شده میان بانک های مرکزی دو کشور بسیار خرسند بود و حمایت قاطع خود را از این توافق و گسترش روابط دو کشور اعلام کرد.

همتی افزود: آقای عبدالمهدی با اشاره به حمایت و نقش مهم ملت و دولت ایران از عراق در برابر داعش، تاکید کرد که دولت عراق حتما در کنار ملت ایران خواهد بود و روابط اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش خواهد داد.

رئیس بانک مرکزی گفت: من در این جلسه یادآور شدم که فعالیت بانکی کلید توسعه روابط و حل مشکلات اقتصادی است و نخست وزیر محترم عراق نیز با تایید این امر بار دیگر به مسئولان عراقی ذیربط حاضر در جلسه تاکید کرد که توافقات هر چه سریعتر اجرایی شود.

همتی در خصوص ارزیابی خود از دیدارها و مذاکراتی که تاکنون با مقامات عراقی انجام داده است گفت که کاملا امیدوار است که گشایش خوبی در آینده در روابط اقتصادی ما با عراق ایجاد خواهد شد.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عصر سه شنبه در راس هیاتی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال ‘علی العلاق’ رییس کل بانک مرکزی این کشور قرار گرفت.

پس از چندین ساعت مذاکره میان هیات های دو طرف، توافقنامه سازوکار پرداخت مالی میان ایران و عراق از سوی رئیسان کل بانک های مرکزی دو کشور امضا شد.

رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه و در دومین روز سفر خود همچنین با برهم صالح رئیس جمهوری و فواد حسین وزیر دارایی عراق جداگانه دیدار و گفتگو کرد و همچنین در نشستی با فعالان تجاری و بانکی ایران و عراق از نزدیک با مسائل و مشکلات آنان آشنا شد.

منبع: پایگاه خبری اتاق ایران