۲۲ درصد جمعیت روستایی استان قزوین زیر خط فقر هستند
۲۲ درصد جمعیت روستایی استان قزوین زیر خط فقر هستند

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین گفت: ۲۲ درصد جمعیت روستایی استان قزوین زیر خط فقر هستند که با پرداخت ۱۵۸ میلیارد تومان برای ۳۲۳۴ نفر در روستاها شغل ایجاد شده است.

به گزارش اقتصاد بر خط ، جلسه کارگروه تخصصی اشتغال پایدار و توسعه روستایی که عصر چهارشنبه با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم، زاهدی استاندار، بهمن طاهرخانی نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی، در استانداری قزوین برگزار شد.

اکرم نجفی در این جلسه با ارائه گزارشی از سیمای روستایی استان اظهار داشت: استان قزوین با داشتن ۸۲۴ روستا که ۶۲۰ روستای آن دارای دهیاری است که با ۳۳۶ هزار نفر جمعیت روستایی معادل ۲۶.۵ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.


وی اضافه کرد:

۹۷.۶ درصد جمعیت استان دارای دهیاری و ۲.۴ درصد فاقد دهیاری است و بیش از ۳۲۸ هزار نفر از این جمعیت تحت پوشش دهیاری‌ها قرار دارند.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری قزوین یادآور شد: ۸ درصد دهیاران استان معادل ۵۰ نفر را زنان تشکیل می‌دهند که استفاده از این ظرفیت توانسته به شکوفایی استعداد بانوان کمک کند.

۲۲ درصد جمعیت روستایی استان زیر خط فقر هستند

نجفی بیان کرد: بر اساس آمارها از مجموع جمعیت روستایی استان بیش از ۲۲ درصد زیر خط فقر قرار دارند و بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خانوارهای روستایی استان در خوشه چهارم قرار دارند.

وی بیان کرد: در سال گذشته از محل مالیات ارزش افزوده بیش از ۷۶ میلیارد تومان به دهیاری‌ها اختصاص یافت.

۱۸۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین یادآور شد: سهم استان از اعتبارات اشتغال روستایی ۱۸۷ میلیارد تومان است که اعتبار تخصیص یافته ۹۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و میزان پرداختی ۱۵۸ میلیارد و ۱۸۳ میلیون تومان بوده که از این محل برای ۳۲۴۸ نفر شغل ایجاد شده است.

تهیه سند توسعه ۱۸۷ روستا

وی در ادامه گفت: تاکنون سند توسعه ۱۸۷ روستای استان تهیه شده و اولین استانی هستیم که این سند را تهیه کرده‌ایم.

نجفی اظهار داشت: راه اندازی ۱۹ پایگاه آتش نشانی در روستاها، راه اندازی ۱۰۴ خانه ورزش روستایی، ۲۷ خانه هلال از کارهای مهمی است که در راستای توسعه روستاها صورت گرفته است.

وی گفت: در سال گذشته در راستای حمایت از واحدهای تولیدی مستقر در مناطق روستایی استان تعداد ۸۴ طرح با ۳۹ میلیارد و ۸۷۶ میلیون تومان مصوب و ۱۵ طرح با ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اجرایی شد.


نجفی تصریح کرد:

برگزاری اولین استارتاپ روستایی منطقه یک کشور، ساماندهی پسماند روستایی، تجهیز سامانه مدیریت پسماند روستاهای استان، خرید ماشین الات حمل مکانیزه زباله و ساماندهی پایگاه‌های آتش نشانی، برگزاری دوره‌های آموزشی دهیاران و مسئولان امور مالی و فنی دهیاری‌ها و اعضای شوراهای اسلامی از اقدامات انجام شده است.

  • منبع خبر : مهر