۷۲۰ مورد بازرسی از واحد‌های صنفی در طرح نظارتی ویژه رمضان
۷۲۰ مورد بازرسی از واحد‌های صنفی در طرح نظارتی ویژه رمضان

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت تعداد کل بازرسی های انجام گرفته از صنوف شهر تهران و کالاهای مرتبط با ایام ماه مبارک رمضان شامل مرغ، روغن، شکر، خرما، زولبیا بامیه، حبوبات را 720 فقره اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد بر خط ، شهرام میرآخورلو ، تعداد کل بازرسی های انجام گرفته از صنوف شهر تهران و کالاهای مرتبط با ایام ماه مبارک رمضان شامل مرغ، روغن، شکر، خرما، زولبیا بامیه، حبوبات را ۷۲۰ فقره برشمرد و اظهار کرد: جمع ارزش ریالی کل پرونده های متشکله نزدیک به ۷۰۰ میلیون ریال بوده که برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارجاع شده است.

وی افزود: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان طرح بازرسی، نظارت و پایش بازار اقلام هدف و پرمصرف ماه مبارک رمضان که از دهم اردیبهشت در سراسر کشور شروع شده تشدید شد و این طرح همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: کنترل و نظارت بر بازار کالا‌ها و خدمات به‌عنوان یک ضرورت در حوزه بازرسی سازمان حمایت در طول سال مدنظر بوده و طبق روال هر ساله با توجه به افزایش تقاضای مردم در این ایام تشدید می‌شود.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اهداف اجرای این طرح در کشور را تامین کالا‌های اساسی و مورد نیاز مردم، کنترل و نظارت بر وضعیت بازار کالا‌های اساسی در مراحل تأمین و توزیع، ایجاد بستر مناسب برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی، جلوگیری از سوءاستفاده برخی عوامل سودجو از جو روانی بازار ناشی از افزایش تقاضا در این ایام توام با عدم تعادل عرضه و تقاضا در پاره‌ای موارد و رسیدگی فوری و دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارش‌های مردمی عنوان کرد.

میرآخورلو افزود: به منظور ایجاد هم افزایی و اجرای دقیق‌تر این طرح، با بهره گیری از ظرفیت بازرسی سازمان صمت، اتاق اصناف، اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران و سایر دستگاه‌های ذیربط مسئول برنامه ریزی و تدابیر لازم برای نظارت و پایش موثر و به هنگام بر فرآیند تامین و توزیع کالا با قیمت مناسب به مردم اتخاذ شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: کارشناسان ویژه این سازمان در ایام مزبور با برگزاری گشت‌های مشترک بازرسی با سایر دستگاه‌ها و اتحادیه‌های مربوطه، علاوه بر استقرار اکیپ‌های بازرسی در قالب‌های سیار و ثابت در مراکز عمده عرضه کالا، نسبت به بازرسی میدانی از مبادی مختلف اعم از انبار‌ها و مراکز نگهداری عمده کالا، بنکداران، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره بار و واحد‌های صنفی اقدام می‌کنند.

میرآخورلو در ارتباط با آما بازرسی‌های انجام شده بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نیز اعلام کرد: طی اردیبهشت ماه از تعداد ۱۱۴ هزار و ۲۳۶ بازرسی انجام شده در خصوص امتناع از عرضه و گرانفروشی در مجموع ۶۴۷۱ پرونده تخلف به ارزش بیش از ۳۹۲ میلیارد ریال تنظیم و به ادارات کل تعزیرات حکومتی استان‌ها برای رسیدگی ارسال گردیده است.

وی در ارتباط با بازرسی‌های انجام شده در حوزه واحد‌های تولیدی، عمده و خرده فروشی بابت سایر تخلفات گفت: تعداد ۱۲۹ هزار و ۴۹۱ مورد بازرسی انجام گرفته که در مجموع ۸۵۹۳ پرونده با ارزش ریالی بالغ بر ۷۰۴ هزار ریال تنظیم شده است.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت ضمن اعلام تداوم و تشدید اقدامات نظارتی و بازرسی در خصوص پیشگیری از هرگونه کمبود و افزایش غیر‌منطقی قیمت کالا و خدمات اظهار کرد: پایش مستمر بازار و تشدید اقدامات بازرسی و نظارتی بر واحد‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی با اهداف تنظیم مطلوب بازار و رفع التهاب کالایی، ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه و برخورد موثر با تخلفات احتمالی، بسیج همه امکانات و نیرو‌های تحت اختیار، استفاده از توان ناظران افتخاری و تسریع در رسیدگی به‌شکایات در دستور کار این سازمان و سازمان صمت استان‌ها و اتاق‌های اصناف سراسر کشور قرار دارد.

  • منبع خبر : میزان