رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان مبنای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی
رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان مبنای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان مبنای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی با اهداف درون زا و برون نگر است.

به گزارش اقتصاد بر خط / الهام السادات موسوی ؛ شهبازی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی البرز که ظهر یکشنبه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه ظرف ۲ هفته اخیر دکتر ستاری ۲ بار برای بازدید از روند فعالیت شرکت های دانش بنیان به البرز سفر کرده است، افزود: رشد و پیشرفت شرکت های دانش بنیانی در البرز بسیار چشمگیر است.


وی با بیان اینکه البرز دارای بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی دارد، ادامه داد: از این تعداد ۱۵۰ برند ملی در این استان مستقر هستند که عمدتا در حوزه های دارویی، مواد غذایی و قطعات خودرو فعالیت دارند.
شهبازی گفت: رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان مبنای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی با اهداف درون زا و برون نگر است.


وی با تاکید بر اینکه البرز در حوزه اقتصادی بسیار فعال و پویا است، افزود: جلسات کارگروه صادرات غیرنفتی، گفتگوی دولت و بخش خصوصی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، کارگروه اقتصاد مقاومتی، تنظیم بازار و … به صورت منظم و جدی در استان برگزار می شود و با توجه به اهمیت این بخش اهتمام ویژه ای نیز در خصوص اجرای مصوبات وجود دارد.


استاندار البرز اضافه کرد: البرز رتبه اول پرداخت تسهیلات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را در کشور از آن خود کرده و رتبه برتر تولید و صادرات داروی کشور را نیز دارد.


وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری داخلی سال ۹۷ در البرز حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده، گفت: توجه ویژه ای به رونق سرمایه گذاری داخلی و خارجی در البرز صورت گرفته که بواسطه این امر سال گذشته ۲۰۲ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در البرز رقم خورد که با اقدامات تسهیل گر و راهگشا، ۱۰۰ میلیون دلار از این سرمایه گذاری در اسفند ماه محقق شده است.


شهبازی افزود:


تولید و تثبیت اشتغال نیز از جمله برنامه های حائز اهمیت البرز است از این رو با تلاش های مجموعه استان شاهد کاهش ۲.۲ درصدی نرخ بیکاری زمستان نسبت به پاییز ۹۷ بوده ایم.
وی عنوان کرد: بارها اعلام شده که اگر سرمایه گذاری اعلام کند که در استان البرز مانعی از سوی دستگاه های اجرایی بر سر راه وی ایجاد شده، مورد تشویق قرار می گیرد چراکه همواره تاکید شده مسیر سرمایه گذاری باید تسهیل شود.


استاندار البرز گفت: لینک مستقیمی نیز در پورتال استانداری البرز برای برقراری ارتباط مستقیم فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران ایجاد شده که به صورت شبانه روزی برای دریافت سوالات و طرح موضوعات و موانع آنها آماده است.


وی با تشریح اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی البرز، افزود: طی سال های ۹۵ تا ۹۸ حدود ۶۷ جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی با ۳۲۵ مصوبه تشکیل شده که ۲۷۱ مصوبه نیز عملیاتی شده و ۵۴ مورد نیز در دست اجرا است همچنین ۴۰۰ جلسه فرعی نیز در شهرستان های البرز برگزار شده است.


شهبازی با اشاره به رتبه ها و دستاوردهای البرز در حوزه های مختلف خاطرنشان کرد: این استان دارای رتبه اول کشور در پرداخت تسهیلات رونق تولید، رتبه دوم کشور در پرداخت تسهیلات بازسازی و نوسازی، رتبه اول کشور  در تولید سموم گیاهی و… است.


وی گفت: البرز بعنوان قطب تولید قطعات خودروی کشور با فعالیت بیش از ۳۰۰ واحد تولیدی است همچنین از دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در البرز ثبت شهرک تخصصی دارویی برکت در البرز است.


استاندار البرز با ارائه گزارشی از اقدامات کارگروه اقتصاد مقاومتی در البرز در سال ۹۷ افزود: ابلاغ و پیگیری برنامه های اقتصاد مقاومتی به دستگاه های اجرایی در محورهای ۳ گانه، پیگیری و تهیه گزارش از واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی، ابلاغ برنامه های ملی در قالب برش های استانی و… صورت گرفته است.


وی ادامه داد:

اقدام به احصا و جمع آوری طرح های اشتغال زایی دستگاه های اجرایی در راستای اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی کشور، همچنین پروژه های موفق اقتصاد مقاومتی درسال ۹۷ استان البرز براساس اولویت می توان به تغییر سوخت مصرف کنندگان از سوخت مایع به سوخت گاز طبیعی، اجرای تصفیه خانه آب شماره ۳ کرج، بازسازی و به بهره داری رسیدن واحدهای غیرفعال و واگذاری بیمارستان ثارالله به بخش خصوصی بخشی که بخشی از دستاوردهای این ستاد است.


شهبازی گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی البرز برای استقرار نیروگاه انرژی خورشیدی مهیا است که سرمایه گذاران خارجی نیز از این امر استقبال کرده اند، همچنین رایزنی لازم برای استقرار پست برق ۴۰۰ کیلوولتی در اشتهارد صورت گرفته است.
وی افزود: چندین پروژه گازرسانی در بخش های مختلف البرز آغاز شده که بسترساز فعالیت سرمایه گذاران نیز است.


استاندار البرز اضافه کرد: زیرساخت ها برای سرمایه گذاری و تقویت بخش تولید در البرز فراهم است.
وی گفت: در راستای تقویت استارت آپ ها و بخش گردشگری البرز نیز توجه ویژه ای صورت گرفته از این رو کارگروهی تخصصی برای بهره برداری از ظرفیت های گردشگری البرز تشکیل شده است.