کلاهبرداری چندهزار میلیاردی از خریداران ارزدیجیتال
کلاهبرداری چندهزار میلیاردی از خریداران ارزدیجیتال

عباس آسوشه معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی گفت:مبادله ارز دیجیتال در ایران غیر قانونی است و فقط برخی از صرافی‌ها به‌صورت غیر مجاز مبادرت به معامله می‌نمایند.

به گزارش اقتصاد بر خط، عباس آسوشه معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی گفت: ارز دیجیتال باید پس از خرید در کیف الکترونیکی و تحت شرایط خاص نگهداری شود زیرا این بازار در ایران نامحسوس است و قابلیت تبدیل شدن به پول و کالا و طلارا ندارد پس از گذشت چند ماه خریداران متوجه می‌شوند که سرمایه آنها مورد سرقت و سوء استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: مبادله ارز دیجیتال در ایران غیر قانونی است و فقط برخی از صرافی‌ها به‌صورت غیر مجاز عمل میکنند.

بررسی زیر ساخت های ارز

عباس آسوشه از بررسی‌های دولت به‌منظور مبادله این ارز در کشور خبر داد و افزود: بیش از ۸ ماه از دستور دولت به وزارت نیرو و بانک مرکزی به‌منظور بررسی زیرساخت‌های مبادله این ارز می‌گذرد و تاکنون تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.

ارز دیجیتال هیچ پشتوانه مادی ندارد

وی در خصوص حمایت سایر کشورها از این ارز گفت: ارز دیجیتال صرفاً بر مبنای عملیات ریاضی در برنامه‌های کامپیوتری و توسط نرم‌افزارهای خاص و با فرآیندها و الگوریتم‌های خاص تولید شده و هیچ پشتوانه مادی مانند طلا و شبیه ان را ندارد و بر این اساس مورد حمایت دولت‌ها قرار نمی‌گیرد ولی برخی از کشورها عرضه این ارز را در برخی از صرافی‌های بسیار دقیق، مجاز دانستند.

فضای مجازی به سرعت در حال رشد است

معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی در ادامه توضیح دادند: آنچه واضح است فضای مجازی به‌سرعت در حال رشد است و ما هر روزه شاهد یکی از محصولات این فضا هستیم و اکثر دولتها بر این باورند اگر مقابل این محصولات قرار بگیرند مردم از راههای مختلف برای استفاده از آن بهره می‌گیرند که منجر می‌شود کنترل از دست دولت خارج شود.

غیر قابل قیاس بودن ارز دیجیتال باشرکت هرمی

وی ارز مجازی را غیر قابل قیاس با شرکت‌های هرمی دانست و اضافه کرد: ارز دیجیتال بر اساس نرم‌افزار و قواعد و قانون ریاضی ایجاد می‌شود و هرگونه تبادل به‌تأیید کاوشگر می‌رسد که امکان رصد کل فضا برای کاربران میسر است ولی در شرکت‌های هرمی افراد به بخش کوچکی از هرم وارد شده و دونفر ماقبل از خود و بعد از خود را مشاهده می‌نمایند.

منبع:تسنیم