ماموریت اتاق تعاون برای توزیع کالای اساسی بین اعضای تعاونی‌ها
ماموریت اتاق تعاون برای توزیع کالای اساسی بین اعضای تعاونی‌ها

معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه بخش تعاون برای توزیع گوشت مأموریت و مسئولیتی عمومی ندارد، بیان کرد: شبکه تعاونی کشور در ارتباط با کالایی که در اختیارش قرار می گیرد فقط در خصوص اعضا و بخش تعاون مسئولیت دارد.

به گزارش اقتصاد بر خط؛ بخش تعاون مسئولیت توزیع گوشت منجمد برای اعضای خودش در سطح کشور را دارد و مأموریت و مسئولیت آن فقط در رابطه با اعضا تعاون است. سه بخش کارمندان، فرهنگیان و کارگران در سطح کشور تعاونی و نظام توزیع دارند و از همین طریق شبکه تعاونی‌شان اطلاع رسانی را انجام می دهد، به عنوان مثال یک اتحادیه براساس میزان کالایی که دریافت می کنند به تعاونی های زیرمجموعه اطلاع سانی کرده و بدون نیاز به ارائه درخواست یا مراجعه به اتاق تعاون، کالای مورد نیاز را از اتحادیه دریافت می کند.

محمدعلی ضیغمی، معاونت اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون ایران، با بیان اینکه بخش تعاون ماموریت و مسئولیتی عمومی ندارد، بیان کرد: شبکه تعاونی کشور در ارتباط با کالایی که در اختیارش قرار می گیرد فقط در خصوص اعضا و بخش تعاون مسئولیت دارد.

وی گفت: شبکه توزیع تعاونی و تعاونی های مصرف از ابتدای انقلاب در عرصه های مختلف و هرجاییکه نظام اجرایی کشور نیاز به مدیریت درحوزه توزیع و بویژه توزیع هدفمند داشته، کنار نظام اجرایی کشور بودند و خدمات رسانی کرده اند.

شرایط توزیع کالای یارانه ای

ضیغمی با اشاره به ویژگی های این شبکه ابراز داشت: این مجموعه ویژگی هایی دارد و ابزار مناسبی برای نظام اجرایی در حوزه تنظیم بازار است و این نقش را مخصوصا در ایام خاص، ایام پرمصرف، شرایط تحریم گذشته، شرایط توزیع کالای یارانه ای و نظیر آن ایفای کرده است باید توجه داشت که تعدد فروشگاه به صورت زنجیره‌ای،  منسجم و پراکنش مناسب در تمام نقاط کشور از ویژگی های مهم شبکه تعاون است براساس آمار ما حدود ۶هزار فروشگاه در قالب اتحادیه های تعاونی مصرف در سراسر کشور داریم که شبکه گسترده ای محسوب می شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: ویژگی دوم اینکه، این فروشگاه ها به صورت مدیریت شده و زنجیره ای قابلیت انجام کار را دارند. علاوه بر اینکه مجموعه تعاونی ها یک بخش عمومی،  مردم نهاد و اجتماعی محسوب می شود و از این منظر بیشتر مورد توجه واعتماد است و این ویژگی ها شرایطی را فراهم می کند از این شبکه در مواردی که ذکر شد، هموراه نظام توزیع کشور از این نظام  بهره برده است.


دولت هزینه گزافی را بابت تامین کالاها پرداخت میکند

وی گفت: آنچه در این مقطع زمانی خاص مورد توجه است این است که ما توجه به ویژگی وضعیت اقتصادی، مسائلی که در تامین منابع ارزی هست، همچنین تفاوتی که در قیمت ارز است و به تبع آن تفاوتی که در قیمت کالا وجود دارد،  قاعدتا برای کالاهایی که به نوعی از یارانه دولت استفاده می کنند و منشا آن ارز با قیمت ارزان تری است این کالاها را در نظام توزیع به نحوی مدیریت کرد که به دست مصرف کننده نهایی برسد چراکه دولت هزینه گزافی را بابت تامین این کالاها با ارز ارزان تر پرداخت میکند.

معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون ایران تصریح کرد: مهمترین کالایی که مورد توجه عمومی است در حال حاضر، گوشت است که با توجه به قیمت بالای آن امکان تامین آن برای همه اقشار مردم به صورت کافی نیست و در نتیجه  گوشتی که با استفاده از ارز دولتی تامین می شود باید در نظام توزیع مناسب تری به دست مصرف‌کننده برسد.

مسئولیت تنظیم بازار به عهده کیست؟

وی افزود: مسئولین تنظیم بازار تصمیم گرفتند که کالاها به جای اینکه توزیع عمومی بشود در اختیار جامعه هدف قرار بدهد.یکی از شبکه هایی که می توانسته در این حوزه ایفای نقش کند، شبکه های تعاونی هستند چراکه شبکه های تعاونی اعضا دارند و این اعضا دارای شناسنامه  و کارت عضویت هستند و از این طریق و این فروشگاه ها می تواند به صورت مدیریت شده و نظارت پذیر کالا مستقیم به مصرف کننده نهایی که جز این جامعه هدف دولت هم تلقی هستند، برسد یعنی در بخش کارمندان، کارگران و فرهنگیان این شبکه‌های تعاونی می توانند انجام وظیفه و ایفای نقش کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا شبکه تعاون می تواند برای سایر بخش ها نیز ایفای نقش کند، بیان داشت: اگر دولت، تصمیم بگیرد که از طریق بخش تعاون جامعه هدف دیگری را پوشش دهد، این امکان و آمادگی در بخش تعاون  وجود دارد.

سامانه هوشمند برای توزیع کالا

وی در بخش دیگری به سامانه هوشمند توزیع اقلام اساسی اشاره کرد و گفت: در اتاق تعاون برای مدیریت هدفمند توزیع برای اقلام اساسی نه برای یک کالای خاص و نه برای یک بخش،  بلکه با توجه به شرایط حال حاضر و با تکیه بر تجارب و تخصص کارشناسان آی تی،  سامانه های توزیعی ایجاد کردیم که این سامانه ها نظارت‌پذیر هستند و به صورت حتی توزیع غیرفروشگاهی  و البته به صورت مدیریت شده و نظارت پذیر از مرحله تامین تا مصرف کننده نهایی، قابلیت اجرایی دارد. این شبکه قوی، منسجم و قابل اعتمادی است که می تواند کمک خوبی برای نظام توزیع کشور در ابعاد مختلف باشد.

اطلاع رسانی تعاونی به زیر مجموعه ها

این مقام در خصوص فرآیند درخواست گوشت مراجعه به اتاق تعاون ایران را لازم ندانست و گفت: سه بخش کارمندان، فرهنگیان و کارگران در سطح کشور تعاونی و نظام توزیع دارند و از همین طریق شبکه تعاونی‌شان اطلاع رسانی کرده و به عنوان مثال اتحادیه براساس میزان کالایی که دریافت می کنند و به تعاونی های زیرمجوعه اطلاع سانی کرده و بدون درخواست و مراجعه به اتاق تعاون، کالای مورد نیاز را دریافت می کنند. اتاق تعاون یک بخش هماهنگ کننده و مدیریتی کار را به عهده دارد و بخش های اجرایی اتحادیه های سراسری هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم