نشست استانداران سراسر کشور با وزیران اقتصادی دولت
نشست استانداران سراسر کشور با وزیران اقتصادی دولت

وزیر اموراقتصادی و دارایی تراز تجاری کشور در 11 ماه گذشته را مثبت یک میلیارد و 500 میلیون دلار اعلام کرد که شامل 40 میلیارد دلار خالص صادرات غیر نفتی و 38 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات می شود.

 به گزارش اقتصاد بر خط ،فرهاد دژپسند امروز (دوشنبه) در نشست مشترک با استانداران که به میزبانی وزارت کشور برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به مضایق و تنگناهایی که همه به آن واقفیم، این عملکرد بسیار مطلوب، رضایت بخش و امید آفرین است.
دژپسند ادامه داد: امروز نه صرفه جویی افراطی و نه سرکوب هزینه ها، بلکه صرفه جویی عقلایی و انسداد مجاری هدررفت منابع دولت، جهاد محسوب می شود.

وی تاکید کرد ما درباره تفویض اختیارات وزارت اقتصاد به اداره های کل استانی کوچک ترین مشکلی نداریم و حتی در بحث سرمایه گذاری خارجی نیز دنبال واگذاری اختیارات به استان ها هستیم.
به گفته وی، پیش نویس تفویض اختیارات وزارت اقتصاد در مورد جذب سرمایه‌گذاری خارجی تهیه شده است و بزودی به تصویب نهایی می رسد. 
این مقام اعلام کرد: ما برای جلب سرمایه گذاری خارجی تشویق قایل می شویم و یکی از اصلی ترین ملاک های ما برای انتصاب و ابقای مدیران کل استانی، توانایی و عملکرد آنها در جذب این سرمایه هاست.

در مورد واردات غیرمعمول و قاچاق، چشم عقاب داریم 
دژپسند ادامه داد: این گونه نیست که بخواهیم بی محابا، مالیات را افزایش داده یا بدون توجه به شرایط و اقتضائات منطقه ای و بومی و مشکلات اقتصادی، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را تحت فشار قرار دهیم، بلکه تاکید ما این است که این کار با دقت بیشتری صورت گیرد، زیرا همان گونه که هر یک از کارکنان دولت، بازنشستگان و حقوق بگیران ثابت، مالیات خود را می پردازند، فعال اقتصادی نیز باید مالیات پرداخت کند.


وزیر اموراقتصادی و دارایی افزود:

ما برای صادرات غیرنفتی و واردات مواد اولیه، واسطه ای و سرمایه ای فرش قرمز پهن کرده ایم اما در مورد واردات غیر معمول و قاچاق، چشم عقاب داریم و یادمان هست که نباید اجازه دهیم تحت عنوان سرعت، کالای قاچاق از مرزها عبور کند.

وی تاکید کرد «چنانچه گمرک ها بی دلیل در امر واردات اخلال ایجاد کنند و گزارش آن به ما برسد، به طور قطعی با آن برخورد می کنیم

استانداران موارد مانع کسب و کار و قوانین و مقررات مزاحم را اعلام کنند
دژپسند از استانداران خواست تا پیش از پایان سال، نسبت به اعلام موارد مانع کسب و کار و قوانین و مقررات مزاحم در ارتباط با سرمایه گذاری، برای بررسی خارج از نوبت در هیات مقررات زدایی، اقدام کنند.


دژپسند در مورد واگذاری اموال مازاد بانک ها نیز گفت: ما برنامه یک ساله برای واگذاری اموال تملک شده توسط بانک ها تدوین کرده و از مدیران آنها جدول زمانی واگذاری را نیز دریافت کرده ایم اما باید یادمان باشد این اموال، فقط به بانک ها متعلق نیست، بلکه جزو اموال سپرده گذاران و سهامداران است و ما نمی توانیم چوب حراج به آن بزنیم.
در نشست استانداران سراسر کشور با وزیران اقتصادی دولت که امروز در وزارت کشور برگزار شد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر کشور نیز حضور داشتند.

  • منبع خبر : تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی