ظرفیت های فراوان همکاری اقتصادی ایران و افغانستان
ظرفیت های فراوان همکاری اقتصادی ایران و افغانستان

رئیس جمهور در دیدار با دو مقام ارشد دولت افغانستان بر عملیاتی شدن همکاری‌های اقتصادی دو کشور با حضور وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد بر خط، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار “عبدالله عبدالله” رئیس اجرایی دولت افغانستان که قبل از آغاز پنجمین کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا( سیکا) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط اقتصادی دو جانبه و منطقه‌ای نظیر فرصت‌های ترانزیتی وجود دارد که باید در دستور کار کمیسیون مشترک همکاری‌های فیمابین قرار گیرد.

مباحث کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی

وی افزود: مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور از سمت ایران به وزیر نیرو محول شده است. ایشان فعال و علاقمند است که مسائل توسعه اقتصادی از جمله بحث‌های بندر چابهار، ارتباط راه‌آهن و راه‌های مواصلاتی، آب و محیط زیست و انرژی و همچنین سرمایه گذاری‌های مشترک در بهره‌برداری از منابع معدنی را دنبال خواهد کرد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت ها و کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم افغانستان، بر تقویت همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی  و اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار با رئیس جمهور افغانستان وزیر نیرو را فردی فعال و علاقمند به توسعه روابط با افغانستان دانست و افزود: اردکانیان دارای سوابق فعالیت‌های بین‌المللی است و مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را عهده‌دار شده است و انتظار می‌رود زمینه‌های همکاری فی‌مابین سریعتر عملیاتی شود.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز با اشاره به سابقه شناخت خود از وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، گفت: منتظر دیدار اردکانیان در افغانستان هستم؛ همتای ایشان در کشور ما وزیر دارایی است که در این جلسه حاضر هستند و تمامی امور زیربنایی را در کمیسیون مشترک دنبال می‌کنند.

منبع: وزارت نیرو