چند درصد باقی مانده “همت”  که خیال تمام شدن ندارد
چند درصد باقی مانده “همت”  که خیال تمام شدن ندارد

باید دید اصرار استاندار البرز و تاکید بر وعده وزیر راه و شهرسازی می تواند حریف قرارداد شرکت های فعال در پروژه با پیمانکار اصلی باشد یا باز هم وعده افتتاح این پروژه همچون گذشته به تاریخ دیگری موکول شده و به قول آقای استاندار نهاد های نظارتی به ماجرا ورود می کنند

به گزارش اقتصاد بر خط / اسمعیل حیدرپور اهوازی ، پروژه امتداد اتوبان شهید همت تا کرج که از آن با عنوان «پروژه همت» یاد می‌شود در دولت نهم مطرح، تائید و تصویب شد تا حجم بار ترافیکی بین دوکلانشهر کرج و تهران را کاهش دهد، اما با وجود گذشت چندین سال از تاریخ تصویب این طرح، هنوز مردم چشم‌انتظار افتتاح این پروژه هستند.  این پروژه که از سال ۸۹ در دستور کار قرار گرفته است، هم‌اکنون ۶/۱۴ کیلومتر طول دارد و از انتهای منطقه ۲۲ شهر تهران آغاز و با گذر از شمال کرج به جاده چالوس وصل می‌شود.

اتوبان همت 1 800x516 - چند درصد باقی مانده "همت"  که خیال تمام شدن ندارد

چند درصدی که خیال تمام شدن ندارد

علی رغم اینکه مسؤولان مربوطه از پیشرفت ۹۲ درصدی قطعه دوم و ۸۶ درصدی قطعه سوم آزادراه همت-کرج خبر می دهند، اما ظاهرا این چند درصد باقی مانده قصد تمام شدن ندارد و مردم کرج در چند سال گذشته برای هر هفته و هر ماه وعده تکمیل و افتتاح این پروژه مهم را شنیده اند. در آخرین اظهار نظر درباره آزادراه شهید همت، تقی رضایی مدیرکل راه و شهرسازی البرز گفت: ۹۰ درصد مشکل معارضان حل شده و طبق گفته آقای وزیر، تابستان ۹۸ آزادراه همت حتما زیر بار ترافیک می رود.

تعیین ضرب الاجل برای پیمانکار

اما چندی پیش در جلسه رسیدگی به آخرین وضعیت پروژه همت، عزیزالله شهبازی استاندار البرز در دیدار با شرکت های فعال در این طرح بر ضرورت اتمام پروژه در تیرماه سال ۹۸ تاکید کرد و گفت: تمام کمبودها و نیازمندی های این پروژه را تکمیل کرده ایم تا پروژه طبق برنامه ای که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده، در تیرماه به بهره برداری برسد و ۳ قطعه باقی مانده از این طرح تکمیل شود. این در حالی است که تعدادی از شرکت های فعال در پروژه از قرارداد تکمیلی یک ساله خود با پیمانکار اصلی از تاریخ دی ماه ۹۷ تا دی ماه ۹۸ خبر داده‌اند و به نوعی اعلام کرده‌اند که با توجه به وضعیت معارضان و کمبودهای پروژه، امکان افتتاح آن در تیرماه ۹۸ وجود ندارد و باید منتظر دی ماه بود.

اعلام دو زمان برای افتتاح در نیم ساعت

البته ظاهرا پیمانکار پروژه و خود آقای استاندار هم می دانستند که افتتاح پروژه تا انتهای تیر ماه شدنی نیست. به همین دلیل نیم ساعت بعد از این ضرب الاجل آقای استاندار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مقرر شده این پروژه تا نیمه سال ۹۸ زیر بار ترافیک برود و پیمانکار پروژه اعلام کرده است در صورت رفع مشکلات این وعده را محقق خواهد کرد.

استاندار البرز یکی از مشکلات موجود را عدم در اختیار داشتن اعتبار کافی برای انجام پروژه دانست و افزود: تمامی مشکلاتی که بر سر راه پروژه قرار دارد، برطرف خواهد شد.

مقام عالی دولت با بیان اینکه وجود معارضان از دیگر معضلات بر سر راه پروژه است، مطرح کرد: امروز نامه ای با هدف رفع مشکل معارضان در این پروژه به وزیر راه و شهرسازی ارسال خواهد شد.

شهبازی عنوان کرد: مقرر شده است معاونت عمرانی استانداری هر ۱۵ روز یک بار از روند انجام پروژه بازدید کند و شرایط را مورد بررسی قرار دهد.

وی با بیان اینکه انجام عملیات آسفالت قطعه سوم پروژه همت به طول چهار کیلومتر از امروز آغاز شده است گفت: این پروژه طی سه ماه گذشته ۳۰ درصد پیشرفت داشته است و اکنون پیشرفت فیزیکی پروژه به ۰۳/۹۰ درصد رسیده و عملیات تونل غربی نیز ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

استاندار البرز با تأکید بر اهمیت بازدید از پروژه های عمرانی گفت: بنابر تأکیدات رئیس جمهور، پیگیری بیشتر مسائل مربوط به راه استان البرز با جدیت هرچه بیشتر در دستور کار قرار دارد.

مشاور استاندار: تا تیرماه باید تمام شود

هیربد معصومی، مشاور ارشد استاندار البرز گفت: آقای استاندار اظهار نظر هایشان در رابطه با این پروژه کاملا اجرایی و عملیاتی است و باید تا انتهای تیر ماه سال جاری شاهد بهره برداری و استفاده هموطنان از این پروژه باشیم.

وی افزود: این پروژه یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین پروژه های دولت است و به جرات می توان گفت که با بهره برداری از آن فارغ از حل مشکل ترافیک، آلودگی و مشکلات زیست محیطی، روند توسعه را در استان البرز تسریع می بخشد.

معصومی با بیان اینکه همکاری های مطلوبی تاکنون با پیمانکار پروژه توسط مسئولان مربوطه صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: پیمانکار محترم اصلی ترین مشکل را مربوط به معارضان عنوان کردند و شرکت زیر ساخت قول مساعد داده اند تا اعتبارات لازم را در این رابطه تامین کنند.

از مشاور استاندار در مورد ورود نهاد های نظارتی به پروژه پرسیدیم که پاسخ داد: ورود نهاد های نظارتی به برخی پروژه ها طبیعی است و قطعا آنها هم هدفی جز انجام بهتر کار ها را ندارند؛ هر چند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

معصومی در پاسخ به این سوال که آیا تعیین ضرب الاجل به کاهش کیفیت پروژه مورد نظر نمی انجامد، اظهار داشت: ما حاضر به تکمیل سریع پروژه به بهای کاهش کیفیت نیستیم و چنانچه در بازدید ها متوجه نقصانی شویم بلافاصله به پیمانکار تذکر داده و از ادامه کار با کیفیت نازل جلوگیری می کنیم. البته در کنار نظارت بر این عملکرد، تا حد امکان شرایط را برای فعالیت پیمانکار فراهم می کنیم.

بیم و امید

علیرغم اینکه خواستیم یک طرفه به قاضی نرفته باشیم و نظر آقای حموله، پیمانکار اصلی پروژه را هم جویا شویم، اما ایشان هر بار به دلایل نامعلوم از اظهار نظر در مورد اتمام پروژه خودداری کردند و ظاهرا چنین به نظر می رسد که آقای استاندار جای هیچ بهانه ای را برای تعویق افتتاح پروژه باقی نگذاشته اند. به هر حال باید دید اصرار استاندار البرز و تاکید بر وعده وزیر راه و شهرسازی می تواند حریف قرارداد شرکت های فعال در پروژه با پیمانکار اصلی باشد یا باز هم وعده افتتاح این پروژه همچون گذشته به تاریخ دیگری موکول شده و به قول آقای استاندار نهاد های نظارتی به ماجرا ورود می کنند. فعلا که پیمانکار به رسانه ها پاسخگو نیست اما امیدواریم تیرماه خبر اتمام پروژه را به مردم البرز بدهد.

  • نویسنده : اسمعیل حیدرپور اهوازی