اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به نهاده‌ها، ممنوعیت و وضع تعرفه برای صادرات، صدور مجوز واردات جوجه یک‌روزه و محصول نهایی، راهکارهای ستاد تنظیم بازار کشور برای کاهش التهاب بازار گوشت قرمز و مرغ بوده است.

به گزارش اقتصاد بر خط، اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به نهاده‌ها، ممنوعیت و وضع تعرفه برای صادرات، صدور مجوز واردات جوجه یک‌روزه و محصول نهایی، راهکارهای ستاد تنظیم بازار کشور برای کاهش التهاب بازار گوشت قرمز و مرغ است؛ بازاری که این روزها، عرضه و تقاضا در آن، به‌واسطه فضای روانی، کاهش مقطعی تولید و افزایش قاچاق ملتهب شده است.

بر اساس آمارهای رسمی، نیاز سالانه کشور با جمعیت ۸۰میلیونی و سرانه ۱۲ کیلوگرم، حدود ۹۶۰ هزارتن است که تا پایان سال، حدود ۴۲۰ هزارتن از محل تولیدات داخلی (۲۷۰ هزارتن کشتارگاه و ۱۵۰ هزارتن خودکشتاری) و در صورت تأمین ارز، ۲۰۰ هزارتن از محل واردات تأمین می‌شود.

این آمار نشان می‌دهد که برای تأمین نیاز داخل حدود ۳۴۰ هزارتن کسری وجود دارد؛ کسری که دلیل آن را باید در کاهش تولید و افزایش قاچاق جست‌وجو کرد.
براساس آمار کشتارگاه‌ها، میزان تولید داخلی از نظر وزنی، از حدود ۴۷۰ هزارتن به ۲۳۰ هزارتن در نه ماه سال ۹۷ و از نظر لاشه از ۵/۱۴ میلیون لاشه کشتاری به ۳/۷ میلیون لاشه در سال ۹۷ کاهش یافته است.

در سال‌های گذشته، بخشی از کسری گوشت کشور از محل قاچاق ورودی از کشورهای همسایه نظیر پاکستان تأمین می‌شد که به‌دلیل افزایش نرخ ارز و اختلاف قیمت دام زنده سبک در مقایسه با کشورهای همسایه (به‌ویژه کشورهای جنوبی و غربی) قاچاق خروجی دام زنده خصوصاً دام مولد افزایش چشمگیری داشت و در عین حال قاچاق ورودی نیز به صفر رسیده است.

واردات راهکاری برای برون رفت از مشکل تامین گوشت

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای برون‌ رفت از این مشکلات، سیاست تأمین نیاز داخل بر اساس واردات از کشورهای استرالیا، آسیای میانه، رومانی و برزیل را در دستور کار قرار داده، به‌ طوری که میزان واردات گوشت قرمز در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۶ از نظر وزنی ۱۳درصد و ارزشی ۲۱درصد افزایش داشته است، از این رو، با برطرف شدن مشکلات انتقال ارز در تهیه بموقع و مناسب گوشت قرمز، بازار در روزهای منتهی به پایان سال به ثبات می‌رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم